Vitajte na Horehroní

Vitajte v Brezne

euro
fond podpora športu

Do Brezna zavítali herecké osobnosti Alfréd Swan a Michal Ďuriš

Zverejnené: 14.04.2023 13:03:36
obr: Do Brezna zavítali herecké osobnosti Alfréd Swan a Michal Ďuriš

V období vrcholiaceho pôstu zavítali do Brezna dve herecké osobnosti. V evanjelickom kostole čítali Pašie, na Kvetnú nedeľu dlhoročný člen činohry divadla Nová scéna v Bratislave, recitátor Alfréd Swan, na Veľký piatok člen Divadla Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene, rodák z Valaskej, Michal Ďuriš. Ľudia si tak z chrámu Božieho odniesli nielen duchovný, ale aj kultúrny zážitok. Pri tejto príležitosti sme oboch pánov požiadali o krátky rozhovor. 

 

Pán Swan, na Kvetnú nedeľu ste zavítali k nám do Brezna, pár dní pred veľkonočnými sviatkami. Čo pre vás tieto sviatky znamenajú?– Predovšetkým je to rodina, je to o viere, o Pánu Bohu, ale to hlavné je, že na Veľkú noc prídu vnúčatá, synovia a tie ľudové tradície sa snažíme ako tak dodržiavať. Do Brezna mala prísť so mnou aj moja manželka, bohužiaľ ochorela. Pochádza z evanjelického rodu Bancíkovcov v Kokave nad Rimavicou, ktorá, keď vyhorela, pán farár Bancík prišiel o ženu, o kostol, o faru a potom zháňal peniaze na zvony, na kostol. Bol to veľký človek a mal šesť detí. Mnohí boli významní ľudia, najstarší bol profesor kežmarského gymnázia a bratislavského lýcea Samuel, potom boli dvaja farári Aladár, Oskar a Pavol, ktorý bol v Klenovci notárom a ten mal dcéru Máriu, ktorá bola herečka v Slovenskom národnom divadle a jej dcéra je moja manželka. Potom boli ešte dve dievčatá, Mária, volali ju Mariška, a tá mala dcéru Darinku, ktorá bola prvá slovenská evanjelická farárka. Na Silvestra sme si pripomenuli sto rokov od jej narodenia. Som rád, že som v tejto rodine, pretože veľa osobností som prostredníctvom nich spoznal.


Sviatky sa nám spájajú s rozprávkami a s nimi aj váš hlas, ktorý je veľmi známy zo Slovenského rozhlasu. Majú podľa vás rozprávky blahodarné účinky nielen na deti, ale aj na dospelých?
– Určite áno, mnohí dospelí majú radi rozprávky. Keď cestujem po Slovensku, zastavím sa aj s manželkou na kávičku v Tekovských Nemciach. Pracuje tam jedna pani a vždy mi povie: „Viete čo, keď idem v nedeľu ráno zo služby po nočnej, zapnem si rádio a počúvam povesti.“ Rozprávky vždy končia víťazstvom dobra, to je dôležité. Mám rád rozprávky, rád v nich hrám, je to moje povolanie. Samozrejme, niekedy hrám aj zlých, ale teším sa, že dobro víťazí. 


Zavítali ste do Brezna prvýkrát, alebo ste už naše mesto niekedy navštívili? 
– V Brezne sme už boli asi pred dvomi rokmi v lete. Zastavili sme sa na obed v pizzérii, pizza bola skutočne skvelá, tiež v cukrárni. Cítili sme sa u vás veľmi dobre, pozreli sme sochu Martina Rázusa, ktorého verše som nie raz recitoval.


Tentokrát ste v Brezne pobudli dva dni. Aké potulky mestom ste absolvovali? 
– Nenechal som si ujsť možnosť navštíviť synagógu, kde ma sprevádzal pán farár Pačmár. Práve v sobotu pripravovali výstavu keramiky a obrazov, strávil som tam asi polhodinku a podebatoval s ľuďmi, niektorí ma poznali. Skutočne veľmi pekne máte zrenovovanú synagógu. Zavítal som aj do mestskej veže. Niekoľko rôznych veží na Slovensku som už navštívil, ale u vás ma fascinujú pôvodné trámy, schody, všetko to drevo, ktoré ja milujem, je to úžasný materiál. Jedinečný je tiež nádherný výhľad na všetky štyri strany. Vrchol všetkého, čerešničkou na torte, bola káva od austrálskeho pražiara. 


Čo pozitívne by ste odkázali čitateľom našich novín?
– Že aj keď dočasne panuje zlo, dobro vždy zvíťazí.
...
Pán Ďuriš, začínajú veľkonočné sviatky. Ako ich budete prežívať? 
– Priznám sa, že ja veľkonočné sviatky až tak veľmi neprežívam. Napriek tomu, že som bol dnes v evanjelickom kostole čítať Pašie, patrím medzi neveriacich, ale verím zrejme v niečo iné, čo sa ale nebije s tým, že by som nemohol prečítať pašiové texty v kostole. Viac-menej budem oddychovať a pripravovať sa na to, čo príde po sviatkoch, pretože sezóna sa pomaly rozbehla takým spôsobom, že už divadlá po tej nechcenej prestávke pootvárali. A dostávame trochu zabrať.


Váš hlas, podobne ako pána Swana, je tiež veľmi známy z rozhlasu, rôznych relácií, ale aj z víkendových obľúbených Hudobných pozdravov, venovaných jubilantom. Ako ste prijali túto úlohu moderátora?
– K jubilantom som sa dostal viac-menej ako záskok za Ivka Štrbíka, ktorý mal zdravotné problémy. Potom sa prišlo na to, že pán Štrbík za 15 rokov, čo sa tomu venuje, si zaslúži trochu oddychu. Teraz Hudobné pozdravy robím na „preskačku“ ja, Ivko a pani Sušilová. Myslím, že aj poslucháči prijali po rokoch menšie oživenie, každý z nás totižto blahoželá inak. 


Ste rodákom z Valaskej, navštevovali ste breznianske gymnázium. Aké spomienky sa vám zachovali na študentské časy? 
– Vynikajúce. Boli to krásne časy. Gymnázium bolo výborné , má geniálne umiestnenie, blízko malej stanice. Radi sme z Valaskej meškali (úsmev), pretože v tých časoch ešte boli iné zimy, v lete sme sa mohli prechádzať po Brezne, čo pre nás Valašťanov už bolo mesto. Na štyri roky strávené na gymnáziu mám skutočne krásne spomienky, dodnes mám z toho obdobia priateľov, s ktorými sa kamarátim. Maturoval som v roku 1982, to je už pekných pár rokov, čo sa poznáme a tie priateľstvá stále ostali. Breznianske gymnázium je pre mňa stále taká maličká Alma mater.


Aký je váš vzťah k Breznu, Horehroniu? 
– Brezno mám rád aj s tými ľuďmi, ktorí tu žijú. Samozrejme aj Valaskú, to všetko patrí k sebe. Horehronie je môjmu srdcu blízke a keď sa vraciam z Bratislavy, idem cez Stráže nad Zvolenom, nad tú našu kotlinu a vidím v diaľke Tatry, viem, že som už v tom okamihu doma. 
MONIKA DOLŇANOVÁ


Novinkyviac

23.07.2024 13:43:30 Mesto Brezno

Na výstupovej trase k vyhliadkovej veži pribudla elektronabíjačka

Zastaviť a dobiť energiu sebe aj svojmu bicyklu už môžu priaznivci elektrocyklistiky aj v novootvorenom bufete ...

23.07.2024 13:34:29 Mesto Brezno

Primátor odovzdal výťažok z predaja gulášov

Neuveriteľných 1800 eur. Presne touto sumou spoločne prispeli všetci tí, ktorí si počas Dní mesta Brezna ...

23.07.2024 09:40:51 Mesto Brezno

Na ŠLN pribudnú nové parkovacie miesta

V rámci rozvoja dopravnej infraštruktúry breznianska samospráva naďalej pokračuje v rozširovaní parkovacích kapacít. Technické služby ďalšie ...

23.07.2024 07:57:33 Kultúra a šport

Plaváreň prechádza veľkou rekonštrukciou. Po prvých prácach z nej ostal skelet

Breznianska samospráva v máji začala s veľkou rekonštrukciou plavárne na Mazorníkove. Po dvoch mesiacoch prác je z nej už ...

19.07.2024 08:23:13 Kultúra a šport

Beh nočným Breznom sa opäť stretol s veľkým záujmom pretekárov aj povzbudzujúcich

V sobotu večer to na námestí žilo športom. Na Behu nočným Breznom vládla skvelá atmosféra a ...

15.07.2024 10:50:49 Kultúra a šport

Degustácia kvalitných vín prilákala desiatky návštevníkov

Júlový program Breznianskeho kultúrneho leta pokračoval štvrtým ročníkom podujatia s názvom Víno z breznianskeho rínku. Lahodný ...

15.07.2024 10:42:08 Mesto Brezno

Brezno sa spamätáva z ničivej búrky. Obyvatelia počítajú škody

Rozbité strechy, okná a fasády, zničené autá, polámané stromy, zaplavené ulice a domy, neprejazdné cesty. To ...

10.07.2024 09:37:40 Kultúra a šport

Keď deti pomáhajú deťom, svet je krajší

Štvrtáci zo Základnej školy na Pionierskej 2 majú srdcia na správnom mieste. Výťažok z predaja vlastných ...

10.07.2024 09:37:00 Kultúra a šport

Prvé kolo tohtoročnej športiády prinieslo rekordnú účasť

Dopravné ihrisko na nábreží Hrona sa v uplynulú stredu stalo dejiskom prvého kola trojdielnej série športových ...

03.07.2024 13:45:37 Mesto Brezno

Na rokovaní mestského zastupiteľstva poslanci schválili dotácie športovým a kultúrnym telesám

Poslanci vzali na vedomie úpravu dvoch všeobecne záväzných nariadení, správy hlavnej kontrolórky, o výsledkoch hospodárenia organizácií ...

03.07.2024 13:40:21 Kultúra a šport

Breznianske kultúrne leto odštartovala Express party

Kultúrne leto v Brezne je tu! Začalo veľkou Express party na námestí, plnou skvelých tanečných hitov. ...

03.07.2024 13:37:02 Kultúra a šport

Paľo Habera a skupina Team boli fantastickí! Aréna praskala vo švíkoch

Neskutočná energia, najväčšie hity, jedinečná atmosféra a fantastický výkon! To všetko zažili fanúšikovia Paľa Habera a ...

03.07.2024 13:22:37 Mesto Brezno

V Základnej škole Karola Rapoša sa rozlúčili so svojou riaditeľkou, ktorá odchádza do dôchodku

V piatok 28. júna sa zatvorili brány základných aj stredných škôl. Žiaci sa na dva mesiace ...

25.06.2024 15:12:48 Kultúra a šport

Vyhliadkovú vežu nad Breznom opäť dobyli bežci

Pretekárov od extrémneho prekážkového behu na vrchol druhej najvyššej rozhľadne na Slovensku neodradilo ani nepriaznivé počasie. ...

24.06.2024 14:46:40 Mesto Brezno

Preventívne proti požiarom. Mestské lesy vybudovali ďalšiu vodnú nádrž

Lesy mesta Brezno po vlaňajšej rekonštrukcii malej vodnej hrádze Brest v Michalovej nedávno dokončili výstavbu ďalšej ...