Vitajte na Horehroní

Vitajte v Brezne

euro
fond podpora športu

Dni mesta Brezna 2022 štartujú už tento štvrtok 16. júna

Zverejnené: 13.06.2022 10:27:46
obr: Dni mesta Brezna 2022 štartujú už tento štvrtok 16. júna

Prípravy na najväčšie mestské slávnosti vrcholia. Už tento týždeň centrum Brezna ovládne hudba, spev, tanec, vône rôznych špecialít. Mesto opäť pripravilo skvelý program, stačí si len so sebou priniesť dobrú náladu. Tešiť sa môžete na Kollárovcov, Vidiek a Petra Nagyho.

 

BREZNO. Mnohí už netrpezlivo odratúvajú posledné dni do tohtoročných osláv a tešia sa na to, ako breznianske námestie opäť zaplnia tie najzvučnejšie mená slovenskej hudobnej scény.

Dni mesta Brezna otvorí Kaviareň pod mestskou vežou

Od 16. do 18. júna sa konajú Kráľovské dni Horehronia. Aj tentokrát organizátori sa snažili do nich zahrnúť kultúrny i športový program pre všetky vekové kategórie tak, aby si každý prišiel na svoje. Mestské oslavy tradične otvorí dobre známa Kaviareň pod mestskou vežou, venovaná hlavne strednej a staršej generácii, na ktorú srdečne pozývajú Duo Mirka a Ondrej, a ich hostia: Števo Hruštinec, Klimentovci, Galaktik, Ondrej Potančok jr., seniori DC Prameň, Faber Dance Team Slovakia.

 Ako to zvyčajne býva, v piatok doobeda sa námestie zaplní študentmi, ktorí sa s rôznymi ukážkami predvedú na pódiu alebo vo svojich stánkoch. Nebudú chýbať súťaže, barmanská šou, exhebičné vystúpenie Freestylového futbalu, predvedie sa aj Old School Brothers.

 Poobedňajší blok bude patriť domácim kultúrnym telesám – Dychovej hudbe Mostárenka a FS Mostár. Večerné námestie dostanú do varu Kollárovci a Vidiek, zábava bude pokračovať diskotékou pod holým nebom.

Výťažok z guľášov poputuje mladému mužovi a trom chlapcom

Od ranných sobotňajších hodín mestský park skutočne ožije. Už tradične umelecké telesá Brezna sa premenia na kulinárov a uvaria guľáše, chýbať nebude ani primátorský. Výťažok z ich predaja mesto venuje mladému mužovi a trom chlapcom.

 Dvadsaťročný Lukáš žije v spoločnej domácnosti s rodičmi a sestrou. Pri nástupe k plneniu povinnej školskej dochádzky mu bolo zdiagnostikované mentálne postihnutie stredne ťažkého stupňa s autistickými prvkami. K jeho záľubám patrí stavanie lega, písanie mailov svojim priateľom – rôzne príbehy a zbožňuje hasičov. Potrebuje však absolvovať liečbu na zlepšenie hrubej motoriky, na ktorú rodina použije výťažok zbierky, ktorá je zároveň prejavom solidarity ostatných.

 Damiánko je 4-ročný chlapček, ktorý od narodenia trpí autizmom, poruchou reči a na čele sa mu vytvoril kalcifikát, ktorý spôsobuje nedokysličovanie mozgu. Žije spolu so 7- ročným bratom Dávidkom a maminkou, ktorá mu zabezpečuje celodennú starostlivosť, aj keď sama trpí onkologickým ochorením. Mamka by chcela vyskúšať liečbu kmeňovými bunkami, ktorá je pre deti s autizmom veľmi prospešná, ale finančne náročná. Príspevok každého z vás tejto rodinke veľmi pomôže.

 Malý Samko má 4 roky a žije s prastarou mamou, ktorej bol zverený do osobnej starostlivosti, pretože jeho vlastná mama sa o neho nedokázala postarať. Samko trpí detskou formou autizmu a s tým spojenými poruchami správania, absolvuje množstvo psychiatrických, psychologických a neurologických vyšetrení, čo je pre prastarú mamu nielen fyzicky a psychicky náročné, ale zasahuje to aj do rodinného rozpočtu. Výťažok zbierky rodina použije hlavne na zabezpečenie potrieb dieťaťa a tiež na úhradu nákladov spojených s jeho zdravotnými problémami.

Martinko je 13-ročný chlapec, ktorý je od narodenia ťažko zdravotne postihnutý. Odkázaný je na 24-hodinovú starostlivosť. Súčasná medicína mu nedokáže pomôcť, ale vzornú starostlivosť mu zabezpečujú rodičia. Martinko potrebuje špeciálny kočík, nakoľko v invalidnom vozíku nedokáže sedieť a jeho kúpa je finančne náročná, preto svojím príspevkom pomôžete Martinkovi získať potrebnú pomôcku.

Bohatá ponuka vystúpení, privítajú aj delegácie z partnerských miest

Sobota poobede bude venované deťom, vystúpia Tárajko a Popletajka a po nich skupina Surprise. Drvivá väčšina Brezňanov sa zrejme najviac teší na večerné programy, o ktoré sa v sobotu postarajú interpreti patriaci medzi najväčšie hviezdy súčasnej domácej hudobnej scény. Čerešničkou na torte bude Peter Bič Projekt, Peter Nagy, na záver ohňostroj a oldies párty.

Sviatok horehronskej metropoly s obyvateľmi a predstaviteľmi štátnej správy a samosprávy prídu osláviť aj delegácie z partnerských miest, ktoré spoločne so zástupcami mesta Brezno sa zúčastnia na pietnom akte pri pomníku gen. M. R. Štefánika.

 V rámci Dní mesta v sobotu sa v priestoroch evanjelickej fary uskutoční krst knihy Samuela Brečku Výtečníci breznianski druhej polovice 19. storočia.

 Neodmysliteľnou súčasťou Kráľovských dní Horehronia je letný jarmok, ktorý návštevníkom ponúka široké spektrum ľudových výrobkov, spotrebného tovaru, ale i zábavy, chutného jedla, najmenší sa môžu tešiť na kolotoče a rôzne atrakcie.

Program bude bohatý aj na športové podujatia

O dobrú náladu bude postarané aj mimo hlavného pódia. Organizátori pripravujú Olympiádu materských škôl, Horehronské hry pre základné a stredné školy, cyklojazdu verejnosti, vyhlásenie športovca roka, exhibičnú súťaž mladých v atletickom skoku do výšky na námestí, na ktorej sa zúčastnia aj breznianske atlétky ako i najlepšie zo Slovenska v kategórii starších žiačok a dorasteniek.

 Nenechajte si ujsť ani slávnostný futbalový zápas FK Brezno – FK VSS Košice. Členskú základňu občianskeho združenia Futbalový klub Internacionáli VSS Košice tvoria bývalí prvoligoví hráči VSS a iných košických klubov.

Medzi hráčmi budú bývalí reprezentanti Československa, medzi hosťami aj Anton Švajlen – dlhoročný kapitán VSS, bývalý československý reprezentant a strieborný olympionik z Tokia, bývalý hráč Dukly Brezno a tréner mužstva Mostáreň Brezno.

 

autor článku : Monika Dolňanová | foto: Stanislav Spáč


Novinkyviac

27.03.2023 11:38:20 Mesto Brezno

Starostlivosť o studničky uja Libiča

Mesto Brezno spoločne s Technickými službami a Lesmi mesta Brezno prevzalo štafetu starostlivosti o vzácne studničky, ktoré nám zanechal ...

27.03.2023 11:37:21 Mesto Brezno

Primátor privítal prvú Breznianku narodenú v roku 2023

BREZNO. V piatok 24. marca primátor Tomáš Abel na pôde mestského úradu privítal prvú Breznianku narodenú v tomto ...

27.03.2023 11:36:18 Mesto Brezno

Výživový poradca Michal Páleník: Neodporúčam úplne sa postiť viac ako dva dni

Michal Páleník – odborník na zdravú životosprávu, známy ako výživový expert z obľúbenej šou Extrémne premeny či ...

27.03.2023 11:35:22 Mesto Brezno

Sviatočnú atmosféru v Brezne obohatia Veľkonočné trhy

S blížiacimi sa sviatkami jari do Brezna opäť zavítajú Veľkonočné trhy. Podujatie na námestí spríjemní kultúrny ...

27.03.2023 11:33:36 Kultúra a šport

Základná umelecká škola oslávila piate výročie otvorenia elokovaného pracoviska koncertom

Základná umelecká škola v Brezne oslávila piate výročie otvorenia elokovaného pracoviska, ktoré slúži na vyučovanie literárno-dramatického a tanečného ...

27.03.2023 11:32:47 Mesto Brezno

Po zime opravujú cesty a čistia priepusty

BREZNO. Technické služby sa po zime pustili do opravy miestnych komunikácií v Brezne. Minulý týždeň práce realizovali ...

27.03.2023 11:32:03 Mesto Brezno

S príchodom jari Technické služby už tradične čistili vstupy do mesta

Technické služby Brezno sa minulý týždeň už tradične v tomto období venovali čisteniu vstupov do mesta. Popri ...

27.03.2023 11:30:58 Mesto Brezno

Odstránené stromy nahradia tisom

Mesto Brezno prostredníctvom Technických služieb zrealizovalo výrub na ŠLN, a to v zmysle zákona o ochrane prírody a krajiny, na ...

20.03.2023 11:24:36 Mesto Brezno

Mesto spustilo novú mobilnú aplikáciu. Vďaka nej nájdete všetky potrebné informácie na jednom mieste

Aktuálne informácie o dianí v Brezne získa každý, kto si do svojho mobilu stiahne bezplatnú aplikáciu Brezno. Od ...

20.03.2023 11:23:08 Kultúra a šport

Zuzana Tlučková: V Brezne máme výborné publikum a teším sa, že čoskoro prídeme s komédiou Klimaktérium

Hlavnou hviezdou predstavenia Pi čaj, miláčik! bola  Zuzana Tlučková, ktorá si v postave režisérky Kláry získala publikum. ...

20.03.2023 11:22:01 Kultúra a šport

Do mestského domu kultúry zavítala hra s chytľavým názvom a skvelým hereckým obsadením

V Brezne na doskách, ktoré znamenajú svet, stáli obľúbení profesionálni herci a herečky. Za svoje umelecké ...

20.03.2023 11:20:47 Mesto Brezno

V Brezne diskutovali s odborníkmi o zlepšení kvality ovzdušia

Aká je kvalita ovzdušia u nás a ako ju vylepšiť? Touto témou sa zaoberali účastníci workshopu v rámci ...