Vitajte na Horehroní

Vitajte v Brezne

euro
fond podpora športu

Dni mesta Brezna 2022 štartujú už tento štvrtok 16. júna

Zverejnené: 13.06.2022 10:27:46
obr: Dni mesta Brezna 2022 štartujú už tento štvrtok 16. júna

Prípravy na najväčšie mestské slávnosti vrcholia. Už tento týždeň centrum Brezna ovládne hudba, spev, tanec, vône rôznych špecialít. Mesto opäť pripravilo skvelý program, stačí si len so sebou priniesť dobrú náladu. Tešiť sa môžete na Kollárovcov, Vidiek a Petra Nagyho.

 

BREZNO. Mnohí už netrpezlivo odratúvajú posledné dni do tohtoročných osláv a tešia sa na to, ako breznianske námestie opäť zaplnia tie najzvučnejšie mená slovenskej hudobnej scény.

Dni mesta Brezna otvorí Kaviareň pod mestskou vežou

Od 16. do 18. júna sa konajú Kráľovské dni Horehronia. Aj tentokrát organizátori sa snažili do nich zahrnúť kultúrny i športový program pre všetky vekové kategórie tak, aby si každý prišiel na svoje. Mestské oslavy tradične otvorí dobre známa Kaviareň pod mestskou vežou, venovaná hlavne strednej a staršej generácii, na ktorú srdečne pozývajú Duo Mirka a Ondrej, a ich hostia: Števo Hruštinec, Klimentovci, Galaktik, Ondrej Potančok jr., seniori DC Prameň, Faber Dance Team Slovakia.

 Ako to zvyčajne býva, v piatok doobeda sa námestie zaplní študentmi, ktorí sa s rôznymi ukážkami predvedú na pódiu alebo vo svojich stánkoch. Nebudú chýbať súťaže, barmanská šou, exhebičné vystúpenie Freestylového futbalu, predvedie sa aj Old School Brothers.

 Poobedňajší blok bude patriť domácim kultúrnym telesám – Dychovej hudbe Mostárenka a FS Mostár. Večerné námestie dostanú do varu Kollárovci a Vidiek, zábava bude pokračovať diskotékou pod holým nebom.

Výťažok z guľášov poputuje mladému mužovi a trom chlapcom

Od ranných sobotňajších hodín mestský park skutočne ožije. Už tradične umelecké telesá Brezna sa premenia na kulinárov a uvaria guľáše, chýbať nebude ani primátorský. Výťažok z ich predaja mesto venuje mladému mužovi a trom chlapcom.

 Dvadsaťročný Lukáš žije v spoločnej domácnosti s rodičmi a sestrou. Pri nástupe k plneniu povinnej školskej dochádzky mu bolo zdiagnostikované mentálne postihnutie stredne ťažkého stupňa s autistickými prvkami. K jeho záľubám patrí stavanie lega, písanie mailov svojim priateľom – rôzne príbehy a zbožňuje hasičov. Potrebuje však absolvovať liečbu na zlepšenie hrubej motoriky, na ktorú rodina použije výťažok zbierky, ktorá je zároveň prejavom solidarity ostatných.

 Damiánko je 4-ročný chlapček, ktorý od narodenia trpí autizmom, poruchou reči a na čele sa mu vytvoril kalcifikát, ktorý spôsobuje nedokysličovanie mozgu. Žije spolu so 7- ročným bratom Dávidkom a maminkou, ktorá mu zabezpečuje celodennú starostlivosť, aj keď sama trpí onkologickým ochorením. Mamka by chcela vyskúšať liečbu kmeňovými bunkami, ktorá je pre deti s autizmom veľmi prospešná, ale finančne náročná. Príspevok každého z vás tejto rodinke veľmi pomôže.

 Malý Samko má 4 roky a žije s prastarou mamou, ktorej bol zverený do osobnej starostlivosti, pretože jeho vlastná mama sa o neho nedokázala postarať. Samko trpí detskou formou autizmu a s tým spojenými poruchami správania, absolvuje množstvo psychiatrických, psychologických a neurologických vyšetrení, čo je pre prastarú mamu nielen fyzicky a psychicky náročné, ale zasahuje to aj do rodinného rozpočtu. Výťažok zbierky rodina použije hlavne na zabezpečenie potrieb dieťaťa a tiež na úhradu nákladov spojených s jeho zdravotnými problémami.

Martinko je 13-ročný chlapec, ktorý je od narodenia ťažko zdravotne postihnutý. Odkázaný je na 24-hodinovú starostlivosť. Súčasná medicína mu nedokáže pomôcť, ale vzornú starostlivosť mu zabezpečujú rodičia. Martinko potrebuje špeciálny kočík, nakoľko v invalidnom vozíku nedokáže sedieť a jeho kúpa je finančne náročná, preto svojím príspevkom pomôžete Martinkovi získať potrebnú pomôcku.

Bohatá ponuka vystúpení, privítajú aj delegácie z partnerských miest

Sobota poobede bude venované deťom, vystúpia Tárajko a Popletajka a po nich skupina Surprise. Drvivá väčšina Brezňanov sa zrejme najviac teší na večerné programy, o ktoré sa v sobotu postarajú interpreti patriaci medzi najväčšie hviezdy súčasnej domácej hudobnej scény. Čerešničkou na torte bude Peter Bič Projekt, Peter Nagy, na záver ohňostroj a oldies párty.

Sviatok horehronskej metropoly s obyvateľmi a predstaviteľmi štátnej správy a samosprávy prídu osláviť aj delegácie z partnerských miest, ktoré spoločne so zástupcami mesta Brezno sa zúčastnia na pietnom akte pri pomníku gen. M. R. Štefánika.

 V rámci Dní mesta v sobotu sa v priestoroch evanjelickej fary uskutoční krst knihy Samuela Brečku Výtečníci breznianski druhej polovice 19. storočia.

 Neodmysliteľnou súčasťou Kráľovských dní Horehronia je letný jarmok, ktorý návštevníkom ponúka široké spektrum ľudových výrobkov, spotrebného tovaru, ale i zábavy, chutného jedla, najmenší sa môžu tešiť na kolotoče a rôzne atrakcie.

Program bude bohatý aj na športové podujatia

O dobrú náladu bude postarané aj mimo hlavného pódia. Organizátori pripravujú Olympiádu materských škôl, Horehronské hry pre základné a stredné školy, cyklojazdu verejnosti, vyhlásenie športovca roka, exhibičnú súťaž mladých v atletickom skoku do výšky na námestí, na ktorej sa zúčastnia aj breznianske atlétky ako i najlepšie zo Slovenska v kategórii starších žiačok a dorasteniek.

 Nenechajte si ujsť ani slávnostný futbalový zápas FK Brezno – FK VSS Košice. Členskú základňu občianskeho združenia Futbalový klub Internacionáli VSS Košice tvoria bývalí prvoligoví hráči VSS a iných košických klubov.

Medzi hráčmi budú bývalí reprezentanti Československa, medzi hosťami aj Anton Švajlen – dlhoročný kapitán VSS, bývalý československý reprezentant a strieborný olympionik z Tokia, bývalý hráč Dukly Brezno a tréner mužstva Mostáreň Brezno.

 

autor článku : Monika Dolňanová | foto: Stanislav Spáč


Novinkyviac

16.04.2024 17:23:47 Mesto Brezno

Brezno sa prispôsobuje zmene klímy. Aktívne, systematicky a zodpovedne

Efektívnymi projektovými opatreniami za takmer jeden a pol milióna eur, ktoré sa Breznu podarilo zrealizovať v ...

15.04.2024 15:29:07 Mesto Brezno

Technické služby už začali s prvým jarným kosením, pri práci im pomáhajú aj stroje

Technické služby sa naplno venujú úprave zelene v meste a o niečo skôr, ako po minulé ...

15.04.2024 15:26:57 Mesto Brezno

Miestny klub Spoločnosti M. R. Štefánika v Brezne patrí medzi najaktívnejšie v rámci Slovenska

Členovia Miestneho klubu Spoločnosti Milana Rastislava Štefánika v Brezne sa stretli na jarnej členskej schôdzi. Súčasťou ...

09.04.2024 16:05:21 Kultúra a šport

Paľo Habera a skupina Team to v júni v breznianskej Aréne poriadne rozprúdia

Neskutočná energia, najväčšie hity, jedinečná atmosféra a fantastický výkon! To všetko môžete zažiť v Aréne 26. ...

09.04.2024 16:03:19 Mesto Brezno

Samosprávy regiónu Horehronie hodnotili vlaňajší rok

Dňa 25. marca sa uskutočnil snem Regionálneho združenia miest a obcí Horehronia na Táľoch. Primátor, starostovia ...

09.04.2024 16:01:41 Mesto Brezno

Od mája zaparkuje na Nálepkovej ulici viac vozidiel

Hneď po Veľkej noci sa Technické služby Brezno pustili do výstavby nových odstavných plôch. Celkovo 13 ...

08.04.2024 15:08:01 Mesto Brezno

V základných školách v Brezne slávnostne zapísali 215 budúcich prváčikov

Minulú stredu sa uskutočnil slávnostný zápis detí do prvého ročníka pre školský rok 2024/2025. Budúcich školákov ...

08.04.2024 15:06:57 Mesto Brezno

Novým prezidentom Slovenskej republiky bude Peter Pellegrini. Podporili ho aj na Horehroní

Rozhodujúce kolo volieb prezidenta Slovenskej republiky vyhral Peter Pellegrini so ziskom 53,12 percenta hlasov. Ivan Korčok ...

08.04.2024 15:05:00 Mesto Brezno

Novovybudovanou kompostárňou sa zmení systém separácie odpadov

Breznianska samospráva úspešne pokračuje vo výstavbe novej kompostárne s modernými technológiami. Práce ukončí v júni tohto roku. ...

02.04.2024 15:52:35 Mesto Brezno

Zo zasadnutia Mestského zastupiteľstva v Brezne

Poslanci vzali na vedomie úpravu dvoch všeobecne záväzných nariadení, okrem iného rokovali aj o návrhu na ...

02.04.2024 15:51:36 Mesto Brezno

Nová dotačná výzva má podporiť rozvoj občianskej vybavenosti a služieb v okrese Brezno

V posledný marcový štvrtok minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši spolu so štátnym tajomníkom ...

26.03.2024 15:42:49 Mesto Brezno

V historickom sade na Banisku sadili budúcnosť

Nadácia Ekopolis vo svojej jarnej výzve grantového programu Sadíme budúcnosť prerozdelila takmer 28 tisíc eur. Jedným ...

25.03.2024 15:13:42 Mesto Brezno

Na Ulici Hronská v Brezne asfaltovali cestu a chodník

V rámci skvalitnenia dopravnej infraštruktúry breznianska samospráva pokračuje v ďalšej oprave miestnych komunikácií. Minulý týždeň asfaltovali cestu ...

25.03.2024 15:12:53 Mesto Brezno

Do druhého kola prezidentských volieb v sobotu 6. apríla postupujú Ivan Korčok a Peter Pellegrini

V okrese Brezno k volebným urnám pristúpilo 49,41 % voličov, priamo v meste 48,60 %. Vyjadriť ...

18.03.2024 16:36:37 Mesto Brezno

V Bujakove historicky prvýkrát vyniesli Morenu

V miestnej časti Brezna - Bujakove po prvýkrát v histórii vítali jar starým slovanským zvykom. Deň ...