Vitajte na Horehroní

Vitajte v Brezne

euro
fond podpora športu

Dni mesta Brezna 2022 štartujú už tento štvrtok 16. júna

Zverejnené: 13.06.2022 10:27:46
obr: Dni mesta Brezna 2022 štartujú už tento štvrtok 16. júna

Prípravy na najväčšie mestské slávnosti vrcholia. Už tento týždeň centrum Brezna ovládne hudba, spev, tanec, vône rôznych špecialít. Mesto opäť pripravilo skvelý program, stačí si len so sebou priniesť dobrú náladu. Tešiť sa môžete na Kollárovcov, Vidiek a Petra Nagyho.

 

BREZNO. Mnohí už netrpezlivo odratúvajú posledné dni do tohtoročných osláv a tešia sa na to, ako breznianske námestie opäť zaplnia tie najzvučnejšie mená slovenskej hudobnej scény.

Dni mesta Brezna otvorí Kaviareň pod mestskou vežou

Od 16. do 18. júna sa konajú Kráľovské dni Horehronia. Aj tentokrát organizátori sa snažili do nich zahrnúť kultúrny i športový program pre všetky vekové kategórie tak, aby si každý prišiel na svoje. Mestské oslavy tradične otvorí dobre známa Kaviareň pod mestskou vežou, venovaná hlavne strednej a staršej generácii, na ktorú srdečne pozývajú Duo Mirka a Ondrej, a ich hostia: Števo Hruštinec, Klimentovci, Galaktik, Ondrej Potančok jr., seniori DC Prameň, Faber Dance Team Slovakia.

 Ako to zvyčajne býva, v piatok doobeda sa námestie zaplní študentmi, ktorí sa s rôznymi ukážkami predvedú na pódiu alebo vo svojich stánkoch. Nebudú chýbať súťaže, barmanská šou, exhebičné vystúpenie Freestylového futbalu, predvedie sa aj Old School Brothers.

 Poobedňajší blok bude patriť domácim kultúrnym telesám – Dychovej hudbe Mostárenka a FS Mostár. Večerné námestie dostanú do varu Kollárovci a Vidiek, zábava bude pokračovať diskotékou pod holým nebom.

Výťažok z guľášov poputuje mladému mužovi a trom chlapcom

Od ranných sobotňajších hodín mestský park skutočne ožije. Už tradične umelecké telesá Brezna sa premenia na kulinárov a uvaria guľáše, chýbať nebude ani primátorský. Výťažok z ich predaja mesto venuje mladému mužovi a trom chlapcom.

 Dvadsaťročný Lukáš žije v spoločnej domácnosti s rodičmi a sestrou. Pri nástupe k plneniu povinnej školskej dochádzky mu bolo zdiagnostikované mentálne postihnutie stredne ťažkého stupňa s autistickými prvkami. K jeho záľubám patrí stavanie lega, písanie mailov svojim priateľom – rôzne príbehy a zbožňuje hasičov. Potrebuje však absolvovať liečbu na zlepšenie hrubej motoriky, na ktorú rodina použije výťažok zbierky, ktorá je zároveň prejavom solidarity ostatných.

 Damiánko je 4-ročný chlapček, ktorý od narodenia trpí autizmom, poruchou reči a na čele sa mu vytvoril kalcifikát, ktorý spôsobuje nedokysličovanie mozgu. Žije spolu so 7- ročným bratom Dávidkom a maminkou, ktorá mu zabezpečuje celodennú starostlivosť, aj keď sama trpí onkologickým ochorením. Mamka by chcela vyskúšať liečbu kmeňovými bunkami, ktorá je pre deti s autizmom veľmi prospešná, ale finančne náročná. Príspevok každého z vás tejto rodinke veľmi pomôže.

 Malý Samko má 4 roky a žije s prastarou mamou, ktorej bol zverený do osobnej starostlivosti, pretože jeho vlastná mama sa o neho nedokázala postarať. Samko trpí detskou formou autizmu a s tým spojenými poruchami správania, absolvuje množstvo psychiatrických, psychologických a neurologických vyšetrení, čo je pre prastarú mamu nielen fyzicky a psychicky náročné, ale zasahuje to aj do rodinného rozpočtu. Výťažok zbierky rodina použije hlavne na zabezpečenie potrieb dieťaťa a tiež na úhradu nákladov spojených s jeho zdravotnými problémami.

Martinko je 13-ročný chlapec, ktorý je od narodenia ťažko zdravotne postihnutý. Odkázaný je na 24-hodinovú starostlivosť. Súčasná medicína mu nedokáže pomôcť, ale vzornú starostlivosť mu zabezpečujú rodičia. Martinko potrebuje špeciálny kočík, nakoľko v invalidnom vozíku nedokáže sedieť a jeho kúpa je finančne náročná, preto svojím príspevkom pomôžete Martinkovi získať potrebnú pomôcku.

Bohatá ponuka vystúpení, privítajú aj delegácie z partnerských miest

Sobota poobede bude venované deťom, vystúpia Tárajko a Popletajka a po nich skupina Surprise. Drvivá väčšina Brezňanov sa zrejme najviac teší na večerné programy, o ktoré sa v sobotu postarajú interpreti patriaci medzi najväčšie hviezdy súčasnej domácej hudobnej scény. Čerešničkou na torte bude Peter Bič Projekt, Peter Nagy, na záver ohňostroj a oldies párty.

Sviatok horehronskej metropoly s obyvateľmi a predstaviteľmi štátnej správy a samosprávy prídu osláviť aj delegácie z partnerských miest, ktoré spoločne so zástupcami mesta Brezno sa zúčastnia na pietnom akte pri pomníku gen. M. R. Štefánika.

 V rámci Dní mesta v sobotu sa v priestoroch evanjelickej fary uskutoční krst knihy Samuela Brečku Výtečníci breznianski druhej polovice 19. storočia.

 Neodmysliteľnou súčasťou Kráľovských dní Horehronia je letný jarmok, ktorý návštevníkom ponúka široké spektrum ľudových výrobkov, spotrebného tovaru, ale i zábavy, chutného jedla, najmenší sa môžu tešiť na kolotoče a rôzne atrakcie.

Program bude bohatý aj na športové podujatia

O dobrú náladu bude postarané aj mimo hlavného pódia. Organizátori pripravujú Olympiádu materských škôl, Horehronské hry pre základné a stredné školy, cyklojazdu verejnosti, vyhlásenie športovca roka, exhibičnú súťaž mladých v atletickom skoku do výšky na námestí, na ktorej sa zúčastnia aj breznianske atlétky ako i najlepšie zo Slovenska v kategórii starších žiačok a dorasteniek.

 Nenechajte si ujsť ani slávnostný futbalový zápas FK Brezno – FK VSS Košice. Členskú základňu občianskeho združenia Futbalový klub Internacionáli VSS Košice tvoria bývalí prvoligoví hráči VSS a iných košických klubov.

Medzi hráčmi budú bývalí reprezentanti Československa, medzi hosťami aj Anton Švajlen – dlhoročný kapitán VSS, bývalý československý reprezentant a strieborný olympionik z Tokia, bývalý hráč Dukly Brezno a tréner mužstva Mostáreň Brezno.

 

autor článku : Monika Dolňanová | foto: Stanislav Spáč


Novinkyviac

15.07.2024 10:50:49 Kultúra a šport

Degustácia kvalitných vín prilákala desiatky návštevníkov

Júlový program Breznianskeho kultúrneho leta pokračoval štvrtým ročníkom podujatia s názvom Víno z breznianskeho rínku. Lahodný ...

15.07.2024 10:42:08 Mesto Brezno

Brezno sa spamätáva z ničivej búrky. Obyvatelia počítajú škody

Rozbité strechy, okná a fasády, zničené autá, polámané stromy, zaplavené ulice a domy, neprejazdné cesty. To ...

10.07.2024 09:37:40 Kultúra a šport

Keď deti pomáhajú deťom, svet je krajší

Štvrtáci zo Základnej školy na Pionierskej 2 majú srdcia na správnom mieste. Výťažok z predaja vlastných ...

10.07.2024 09:37:00 Kultúra a šport

Prvé kolo tohtoročnej športiády prinieslo rekordnú účasť

Dopravné ihrisko na nábreží Hrona sa v uplynulú stredu stalo dejiskom prvého kola trojdielnej série športových ...

03.07.2024 13:45:37 Mesto Brezno

Na rokovaní mestského zastupiteľstva poslanci schválili dotácie športovým a kultúrnym telesám

Poslanci vzali na vedomie úpravu dvoch všeobecne záväzných nariadení, správy hlavnej kontrolórky, o výsledkoch hospodárenia organizácií ...

03.07.2024 13:40:21 Kultúra a šport

Breznianske kultúrne leto odštartovala Express party

Kultúrne leto v Brezne je tu! Začalo veľkou Express party na námestí, plnou skvelých tanečných hitov. ...

03.07.2024 13:37:02 Kultúra a šport

Paľo Habera a skupina Team boli fantastickí! Aréna praskala vo švíkoch

Neskutočná energia, najväčšie hity, jedinečná atmosféra a fantastický výkon! To všetko zažili fanúšikovia Paľa Habera a ...

03.07.2024 13:22:37 Mesto Brezno

V Základnej škole Karola Rapoša sa rozlúčili so svojou riaditeľkou, ktorá odchádza do dôchodku

V piatok 28. júna sa zatvorili brány základných aj stredných škôl. Žiaci sa na dva mesiace ...

25.06.2024 15:12:48 Kultúra a šport

Vyhliadkovú vežu nad Breznom opäť dobyli bežci

Pretekárov od extrémneho prekážkového behu na vrchol druhej najvyššej rozhľadne na Slovensku neodradilo ani nepriaznivé počasie. ...

24.06.2024 14:46:40 Mesto Brezno

Preventívne proti požiarom. Mestské lesy vybudovali ďalšiu vodnú nádrž

Lesy mesta Brezno po vlaňajšej rekonštrukcii malej vodnej hrádze Brest v Michalovej nedávno dokončili výstavbu ďalšej ...

17.06.2024 10:37:05 Kultúra a šport

Do Brezna dorazil Festival remeselného piva

Námestie ponúklo raj pre pivných nadšencov. K skvelej nálade prispel aj pestrý sprievodný program a hlavne ...

17.06.2024 10:36:04 Mesto Brezno

V záujme zlepšenia rozvoja mesta sa primátor už tradične stretol s občanmi

V Brezne sa už stalo tradíciou, že v záujme zlepšenia komunikácie a rozvoja mesta sa primátor ...

17.06.2024 10:34:33 Mesto Brezno

Banisko sa rozrástlo o predajný stánok a trasa k Vyhliadkovej veži o doplnkovú infraštruktúru

Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Horehronie v spolupráci s mestom Brezno, ktoré sa pokladá za vstupnú ...

15.06.2024 18:41:05 Kultúra a šport

POZOR ZMENA - žumarovačka - zlaňovanie 16.6.2024

  Z dôvodu nepriaznivej predpovedi počasia na nedeľu sa zajtra žumarovačka - zlaňovanie veže neuskutoční a o ...

13.06.2024 13:57:05 Kultúra a šport

Centrum Horehronia opäť hostilo charitatívny cyklistický pelotón

Už po pätnásty raz putovali naprieč Slovenskom nadšenci cyklistiky, aby pomohli onkologicky chorým deťom a ich ...