Vitajte na Horehroní

Vitajte v Brezne

euro
fond podpora športu

Divadelná Chalupka si zapísala krásnych osemnásť

Zverejnené: 27.09.2022 13:38:01
obr: Divadelná Chalupka si zapísala krásnych osemnásť

Sviatok divadelného umenia na Horehroní tvorili štyri dni plné zaujímavých inscenácií, výnimočných hereckých výkonov ako i kreatívnych aktivít. Osemnásty ročník festivalu aj s medzinárodnou účasťou Divadelná Chalupka 2022 je úspešne za nami.

 

BREZNO. Divadlo a umenie majú v srdci Horehronia svoje nezastupiteľné miesto.

Festival slávnostne otvorili zvončekom

Divadelná Chalupka 2022, ktorú už tradične organizovali Stredoslovenské osvetové stredisko, mesto Brezno a Divadelný súbor Jána Chalupku, sa konala v dňoch 21. – 24. septembra. Priaznivci si opäť mohli vybrať z množstva zaujímavých predstavení, ktoré boli ako vždy, na veselú nôtu, na zamyslenie aj na slzu. Na svoje si prišli všetky vekové kategórie. Ochotnícke súbory sa o priazeň uchádzali nielen v sále mestského domu kultúry, ale aj v synagóge či okolitých obciach. Aktivity plánované v mestskom parku pod patronátom členov Štúdia mladých pri DSJCH Brezno tento rok pre nepriaznivé počasie presunuli do klubu Bombura. Bohatá ponuka čakala aj na deti, ktoré herci navštívili priamo v škôlkach, kde im ponúkli veselé i vážnejšie príbehy.

 Zástupcov jednotlivých kolektívov na radnici privítal primátor Tomáš Abel. Divadelnú Chalupku 2022 pred prvým predstavením v mestskom dome kultúry zvončekom otvorili viceprimátor Ján Králik spoločne s dramaturgom festivalu Dušanom Jablonským, riaditeľkou Stredoslovenského osvetového strediska Tatianou Salajovou a predsedom Divadelného súboru Jána Chalupku Gabrielom Obernauerom.

Potešili detské dušičky

K festivalu neodmysliteľne patrí aj detské divadlo, ktoré ponúka osvieženie, radosť a spontánnosť. To všetko do Brezna priniesol Detský divadelný súbor Bebčina z Novej Dubnice, medzi škôlkarov i najmenších školákov zavítala tradičná účastníčka festivalu teta Nela Dušová so svojím Teátrom Neline. S pomocou krásnych bábok a scény vyrozprávala príbeh O lúke, motýľovi a kvetinovej víle.

 Deťom zo základných škôl v Závadke, Polomke a Čiernom Balogu, ale i deťúrencom a ich rodičom v Brezne sa predstavili ďalší dobrí známi Tomáš Pohorelec a Ďuro Haviar z Potulného dividla J+T z Medzibrodu. Detský divadelný súbor ATĎ zo Žiaru nad Hronom priniesol na Chalupku žáner divadla, ktorý tu zatiaľ absentoval – divadlo poézie. Prostredníctvom textov Matthewa Sweeneyho kolektív ponúkol príbeh o neobyčajnom chlapcovi s veľkou fantáziou, ktorého však okolie nechápalo a vylúčilo zo svojho stredu.

V mestskom dome kultúry festival odštartovali chalupkovci

Na doskách, ktoré znamenajú svet, sa divákom v mestskom dome kultúry predstavil domáci Divadelný súbor Jána Chalupku, ktorý festival otvoril vo veľkom štýle s Orchestrom Titanik. V Brezne opäť privítali aj zahraničného hosťa, tentokrát Divadlo VHV z Báčskeho Petrovca. Predstavením Tak sa to vraví zobrazil súčasnú absurdnú dobu, v ktorej sa každodenne nachádzame. Vyvrcholením i veľkým umeleckým zážitkom je každoročne vystúpenie niektorého zo špičkových profesionálnych divadiel. Na 18. ročníku vystúpilo alternatívne divadlo GUnaGU z Bratislavy s inscenáciou Riaditeľky zemegule. V komédii o normálnych ľuďoch, ktorí sa snažia vyznať v chaose súčasnosti a pritom sa nezblázniť, účinkovali Božidara Turzonovová, Darina Abrahámová a Monika Horváthová.

 Stalo sa už tradíciou, že Divadelná Chalupka si našla svoje miesto aj v synagóge. Tento rok sa v priestoroch sakrálnej pamiatky študentom i verejnosti predstavilo Divadlo Apostrop z Liptovského Mikuláša, čerstvý absolvent herectva na Akadémii umení v Banskej Bystrici František Kubiš, ako i Divadelný súbor f*Actor z Liptovského Mikuláša, ktorý tiež nebol na Chalupke nováčikom.

Pestrý program priniesla aj Čierna ovca

Bohatý a zaujímavý program pre všetkých Brezňanov i cezpoľných pod patronátom maskota festivalu – čiernej ovce sa uskutočnil v klube Bombura. V rámci kreatívnej zóny najmenších čakalo maľovanie na tvár, spoločenské hry i rôzne kreatívne techniky. Na Horehronie sa tiež vrátil SWAP, výmena oblečenia, doplnkov a kníh. V piatok podvečer komu sa nechcelo len tak nečinne sedieť, mohol sa zúčastniť na diskusii so zaujímavými osobnosťami Brezna i celého Horehronia. Najaktívnejší si mohli poskladať tím a zabojovať o titul Breznianskych kvízmajstrov! Potom si všetci oddýchli pri rozprávke na dobrú noc a večer pre všetkých mladých, ale i starších vystúpila dvojica slovenských DJ-ov pod menom Malalata, ktorí spájajú balkan beats, gypsy music, reggae a world musiac do osobitých setov s nákazlivou energiou. V sobotu verejnosť, ale hlavne deti rozveselili starí známi -Tomáš a Ďuro z Potulného dividla J+T veselou rozprávkou s pesničkami (Ne)bojsa! Večer patril partii mladých breznianskych muzikantov, ktorí založili kapelu Call Me Tomorrow. Piesňami potešil aj hudobný komik Tomáš „Bedňa“ Šrámek.

   Prvú slovensko-českú improvizovanú skeč show, v ktorej inteligentný humor a absolútna improvizácia spojili tých najlepších improvizátorov z Čiech a Slovenska, zo zdravotných dôvodov presunuli, uskutoční sa 24. septembra o 18.00 v Bombura klube.

 

autor článku : Monika Dolňanová | foto: Stanislav Spáč


Novinkyviac

06.12.2023 14:28:50 Mesto Brezno

Mesto zorganizovalo burzu informácií určenú žiakom základných škôl

    Kam na strednú školu? Žiakom pri výbere mohla pomôcť Burza stredných škôl okresu Brezno. ...

06.12.2023 14:27:22 Mesto Brezno

Renováciou materskej školy na Mazorníkove samospráva ušetrí náklady na energie

   Mesto ukončilo rekonštrukciu Materskej školy na Ulici MPČĽ 35. Hlavným cieľom bolo znížiť spotrebu energie ...

01.12.2023 10:49:34 Mesto Brezno

Úroda medu z breznianskych lesov opäť putovala do škôlok

Mesto už po druhýkrát zásobilo svoje materské školy lesným medom, ktorý počas tohto roka vyprodukovali štyri ...

01.12.2023 10:48:37 Kultúra a šport

Brezno hostilo európsky šampionát v mas wrestlingu

Na medzinárodnom podujatí, ktoré sa v posledný novembrový víkend konalo v centre Horehronia, sa zúčastnilo 80 ...

01.12.2023 10:45:02 Mesto Brezno

Vidieť a byť videný. Životne dôležité nielen pre vodičov, ale hlavne pre chodcov a cyklistov

Celoslovenská dopravno-preventívna akcia Reflex sa konala aj v Brezne. Štátna polícia v spolupráci s mestskou políciou ...

28.11.2023 15:02:16 Mesto Brezno

Doktor Ján Zachar už päťdesiat rokov hrá na organe v evanjelických chrámoch

Na organe hrá už polstoročie. S kráľovským nástrojom je spätý od útleho detstva celým srdcom a ...

28.11.2023 15:01:07 Kultúra a šport

V synagóge spomínali na Ľudovíta Petránskeho a do života uviedli knihu Samuela Brečku

Synagóga v piatok podvečer otvorila svoje brány veľkolepému podujatiu, venovanému významným osobnostiam, breznianskym rodákom. Sakrálna pamiatka ...

28.11.2023 13:35:47 Mesto Brezno

Mesto je na zimnú údržbu ciest a chodníkov pripravené. Cieľom je, aby boli bezpečné

Zimnú údržbu ciest v správe mesta každoročne zabezpečujú Technické služby. Cieľom je, aby cesty a chodníky ...

27.11.2023 13:12:58 Mesto Brezno

Z dôvodu nízkych teplôt sa plánovaná rekonštrukcia ul. Hronská odkladá.

Z dôvodu nízkych teplôt sa plánovaná rekonštrukcia ul. Hronská, ktorá sa mala realizovať tento týždeň odkladá. Vzhľadom ...

23.11.2023 15:19:24 Mesto Brezno

Kvitnúci cyklista aj 14 mestských lúk. Brezno reaguje na klimatickú zmenu

Menej hluku, prachu a slnečného žiarenia, viac vody, vlahy a rozmanitosti živočíšnych druhov. Centrum Horehronia sa ...

20.11.2023 12:04:53 Kultúra a šport

Brezno sa Mestom kultúry 2024 nestalo, no napriek tomu prinesie množstvo podujatí

    Je rozhodnuté. Titul Mesto kultúry 2024 získalo Humenné. Brezno napriek veľkej snahe s projektom Brány ...

20.11.2023 12:03:57 Mesto Brezno

Na Mazorníkove vysadili ovocné stromy

  BREZNO. Spojili príjemné s užitočným. Mesto Brezno v  spolupráci s neziskovou organizáciou Brezno pre občanov, Technickými službami, Lesmi ...

16.11.2023 12:03:45 Mesto Brezno

Ondrejský jarmok už klope na dvere

Od konca 15. storočia sa v Brezne každý rok, okrem dvoch pandemických, koná tradičný Ondrejský jarmok. ...

16.11.2023 12:02:51 Mesto Brezno

Mesto realizuje projekt modernizácie osvetlenia

  V rámci projektu modernizácie osvetlenia breznianska samospráva upravuje viac ako 1600 lámp a osádza 50 nových ...

16.11.2023 12:01:49 Kultúra a šport

Profesionálni jednotlivci, ale aj dobrovoľní hasiči zo Slovenska a Čiech si zmerali sily na námestí

   V sobotu to na námestí v Brezne poriadne žilo. Tentokrát netradične, konal sa 4. ročník Horehronského ...