Vitajte na Horehroní

Vitajte v Brezne

euro

Cyklistickej infraštruktúre v Brezne svieti zelená (2. časť)

Zverejnené: 18.10.2021 11:16:55
obr: Cyklistickej infraštruktúre v Brezne svieti zelená (2. časť)

Mesto Brezno vytvára sieť cyklotrás, ktoré budú spájať jednotlivé časti mesta s jeho centrom, ale aj s priemyselnými zónami a s turistickými centrami v okolí. Priblížili sme už rozdelenie cyklotrás, budovanie mobiliáru pre cyklistov, cyklochodníkov, ako aj informácie o získaní externých finančných prostriedkov, o ktoré sa uchádzala samospráva prostredníctvom projektov a bola úspešná. Tentokrát jednotlivé cyklotrasy podrobnejšie opíšeme.

 

BREZNO. Samospráva chce vytvoriť podmienky pre bezpečnejšiu, zdravšiu a ekologickejšiu dopravu pre nás všetkých.

Prvým cykloprojektom je cyklotrasa Brezno – Valaská

Jedným z prvých cykloprojektov, ktorý mesto začalo realizovať ešte vlani, je výstavba cyklotrasy C1 Brezno – Valaská. Z dôvodu kontroly zmien v projektovej dokumentácii na riadiacom orgáne samospráva musela práce na čas pozastaviť, no po získaní vyjadrenia a súhlasu už v nich od 15. septembra pokračuje. Takmer 9-kilometrový úsek povedie zo železničnej stanice v Brezne smerom do centra mesta, rovnako aj na západ k hlavnému hospodárskemu uzlu Horehronia Železiarňam Podbrezová. Vznikne tak cyklistický pruh s celkovou dĺžkou 8,74 km, pričom viac ako 1,76 km bude mať úplne nový cyklistický pruh, vrátane lávky pre cyklistov v dĺžke 648 metrov (jej oceľové časti sú už vo výrobe), ktorá povedie súbežne popri existujúcej cestnej komunikácii.

Ďalším na rade bude prepoj Vrchdolinky s centrálnou časťou mesta

V jarných mesiacoch mesto začne s výstavbou cyklotrasy C2, C5 (prepoj lokality Mazorníkovo – Vrchdolinka s centrálnou časťou mesta) a C10, začiatok ktorej bude pri Bombura klube, pokračovať bude cez Hradby na Ulicu ČSA a napojí sa na cyklotrasu Brezno – Valaská.

 Mesto v rámci tejto etapy vybuduje cyklotrasu Vrchdolinka s napojením na cyklotrasu v Čiernom Balogu, s pokračovaním cez Mazorníkovo na námestie, ďalej cez Ulicu ČSA popred S1 s napojením na Banisko, kde sa už realizuje cyklotrasa smerom na Valaskú až po križovatku na Chvatimechu.

Trasa Zadné Halny – Brezno prepojí južnú časť mesta

Jednou z cyklotrás, potrebnej na prepojenie južnej časti mesta, je C 3 – úsek 1 – Zadné Halny – Brezno. Začínať bude na vstupnom bode Zadné Halny (približne v mieste, kde sa nachádza čerpacia stanica), tu sa napojí na cyklistickú trasu Zelená stuha Horehronia (Telgárt – Šumiac – Nová Maša – Pohorelská Maša – Pohorelá – Heľpa – Závadka nad Hronom – Polomka – Bacúch – Malozelenská dolina – Veľkozelenská dolina – Leňušská dolina – Beňušská kyslá – Hudcová – Braväcovo – Veľká Liesková – Bujakovo – Ježova dolina – Repčuľa – dolina Vagnár – sedlo Vagnár – sedlo Diel – Breznianska Skalka – Horné Lazy – Suchá dolina – Bystrianska jaskyňa – Bystrá – Tále). Ďalej bude smerovať po ceste I/66 do centra mesta. Koniec tejto cyklotrasy je naplánovaný pri odbočke na Cintorínsku ulicu, pri evanjelickom kostole, kde sa napojí na cyklotrasu Rohozná – Mýto pod Ďumbierom.

 Ďalšou dôležitou je cyklotrasa C100, ktorá začne na križovatke s cestou I/66 – križovatka pri obchode Lidl, kde sa napojí na cyklotrasu C2, C5, C10, pokračovať bude popri Kauflande, oblúkom po mestskej komunikácii smerom na Banisko, kde sa napojí na cyklotrasu Brezno – Valaská, za čerpacou stanicou Slovnaft.

C4 bude mať cieľ pri Dedečkovej chate

Začiatok trasy Brezno – Mýto pod Ďumbierom bude v Rohoznej, ďalej prekoná pole v Podkoreňovej, pokračovať bude v smere Pod Hôrkou, Brezenskou ulicou, k malej železničnej stanici, popri Hrone, po Nábreží Jána Čipku, uličkou na námestie, po ceste k evanjelickému kostolu, smerom k cintorínu a existujúcou lesnou cestou až do cieľa k Dedečkovej chate.

Odkiaľ kam povedú mestské cyklistické komunikácie

Trasa C11 spojí tri navrhnuté koridory a vytvorí jednu z hlavných cyklistických spojníc v meste. Začne na Ulici F. Kráľa, pokračovať bude celou ulicou Švermova a končiť na križovatke s cestou II/529.

Trasa C12 prepojí tri trasy, spojí autobusovú a železničnú stanicu s mestom. Začne na vlakovej stanici v mieste konca lávky ponad železničnú trať, cez Hronskú ulicu, Fraňa Kráľa, ku križovatke s ulicou Švermova, následne sa prepojí na trasu C11, pokračovať bude ako samostatná cestička pre cyklistov až k ceste I/66, kde napojením na trasu C10 skončí.

Trasa C 13 začne na dopravnom ihrisku a končiť bude na križovatke ulíc Pionierska – Švermova.

Vstupné cyklistické komunikácie

C101 – trasa prepojí cyklotrasu 5571 – Brezniansky cyklookruh (Brezno, Mazorníkovo – pri tenisových kurtoch – Lúčky – Vrchdolinka – Čierny Balog (Ungrovo) – Čierny Balog (Koreňová) – Čierny Balog (Kabátová) – Čierny Balog (stanica ČHŽ) – Čierny Balog (Vydrovská dolina) – Čierny Balog (Pohnilá) – Čierny Balog (časť Starý Krám) – Hronec (Svätý Ján 35) – Hronec (námestie) – Hronec (chata Bernardín) – Chvatimech (železničná stanica) – Valaská (Bukovinka) – Brezno – námestie) s mestom a hlavnými trasami C2 a C5. Začína na Pestovateľskej ulici v Brezne a končí napojením na trasu C5.

C102 – trasa prepojí cyklotrasu 5571 s mestom a hlavnou trasou C2. Začne na vstupnom bode B2 na cyklotrase 5571 a skončí napojením sa na trasu C2 na ulici Vrbová.

 C103 – trasa začne na Hlbokej ulici (po komunikácií sa dá dostať až na trasu 5571) a skončí napojením sa na trasu C2 na Poľnej ulici.

C104 – trasa začne na Podkoreňovej, pokračovať bude po poľnej ceste až k blízkosti závodu SAD Zvolen na Ceste osloboditeľov, kde sa napojí na začiatok trasy C5.

C105 – trasa prepojí vstupný bod v časti Zadné Halny (v blízkosti železničnej stanice Brezno – Halny) s trasou C3 pri ceste III/2378 – cesta smerujúca na Mýto pod Ďumbierom.

C106 – trasa prepojí vstupný bod B7 na cyklotrase 8598 Brezno- Srdiečko – jedna z hlavných cyklotrás nad cintorínom (Brezno – Rúry – sedlo Diel – sedlo Vagnár/kaplnka – Mlynná dolina – Hviezda – motel Tále – Bystrá dolina -Trangoška – Srdiečko) s trasou C3 pomocou cyklokoridora.

C107 – trasa spojí tri hlavné trasy C2, C4 a C5. Začne na križovatke ulíc Mládežnícka – Cesta osloboditeľov na trase C2 a C5. Následne smeruje k ulici Pod hôrkou, kde napojením na trasu C4 skončí.

Mesto už začalo realizovať výstavbu cyklochodníka na Ulici ČSA

Súčasťou projektu mestských cyklistických komunikácií je aj výstavba cyklochodníkov. S obnovou chodníka po jednej strane na Ulici ČSA začalo mesto už minulý týždeň a ukončiť ju chce ešte tento rok. Ako uviedol primátor Tomáš Abel, chodník bude zámkovou dlažbou spájať mesto od kruhovej križovatky pri S1 po námestie. Pribudne tiež nové osvetlenie. Slúžiť bude pre chodcov aj cyklistov. „Na jar zrealizujeme obnovu druhej strany, ktorá bude rozdelená len na chodník pre peších a osobitne pre cyklistov, pričom opäť prepojí centrum mesta až po Banisko.“ Ako dodal primátor, viac ako 90 % finančných prostriedkov na túto investíciu je z eurofondov a zdrojov BBSK.

Radnica plánuje spustiť aj systém zdieľaných bicyklov – bikesharing

Breznianska samospráva pripravuje ďalší skvelý projekt, ktorého zámerom je požičiavanie verejných bicyklov. Tzv. bikesharing má pomôcť v podpore konceptu nemotorovej dopravy mesta či pri bežnom presune do parku, obchodov, práce alebo pre turistov k pamiatkam a atrakciám. Ako informovala Veronika Boháčiková z investičného odboru, cykloprojekt zdieľaných bicyklov je aktuálne v štádiu riešenia vzhľadom na to, že sa rozbieha projekt moderných technológií, ktoré môžu značne pomôcť pri ich budovaní. Stanovištia pre bikesharing sa tým pádom budú môcť napojiť na lampy verejného osvetlenia.

 

autor článku : Monika Dolňanová | foto: M. B.


Novinkyviac

29.11.2021 10:14:25 Mesto Brezno

Rozsvietenie prvej adventnej sviečky v Brezne mohla verejnosť sledovať online v priamom prenose

V nedeľu 28. novembra začal advent, obdobie duchovnej prípravy na slávenie vianočných sviatkov. Rozsvietenie prvej sviečky ...

29.11.2021 10:03:22 Mesto Brezno

Fasáda mestskej veže, vrátane strechy, je už zrenovovaná

Komplexná oprava mestskej veže v Brezne napreduje. Všetko ide podľa plánu, bez komplikácií, po zložení lešenia zhotoviteľ ...

29.11.2021 10:02:26 Mesto Brezno

V extraviláne mesta pribudlo ďalšie kontajnerové stojisko

Kontajnerové stojiská postupne vznikajú aj v extraviláne mesta. Technické služby ich už vybudovali na Šiašove a na Dvoriskách. ...

29.11.2021 10:01:46 Kultúra a šport

Ondrik z Brezna: Som hrdý na to, že som spieval aj Biely kvet od Mekyho

Mesto Brezno sa teší ďalšiemu veľkému talentu, ktorý ho skvele reprezentuje. Vyrastá v rodine, kde skutočne jablká ...

29.11.2021 09:59:54 Mesto Brezno

Škôlka na Nálepkovej ulici bude mať nový plot

BREZNO. Na začiatku septembra mesto Brezno oficiálne otvorilo Materskú školu na Nálepkovej ulici po rekonštrukcii interiéru ...

29.11.2021 09:58:33 Mesto Brezno

Mestský úrad, ako aj ďalšie prevádzky v Brezne sú verejnosti k dispozícii v obmedzenom režime

Vzhľadom na nepriaznivú situáciu spojenú s ochorením Covid-19 a vládou SR vyhlásený lockdown, je až do odvolania zatvorený ...

25.11.2021 14:31:28 Mesto Brezno

OBMEDZENIE PREVÁDZKY MESTSKÉHO ÚRADU PRE VEREJNOSŤ

Vážení obyvatelia mesta Brezna, vzhľadom na nepriaznivú situáciu spojenú s ochorením COVID-19 a vládou SR vyhlásený ...

22.11.2021 13:08:27 Mesto Brezno

Uplynulo 32 rokov od Nežnej

Položením kytice kvetov pri pamätníku generála Milana Rastislava Štefánika si aj v Brezne pripomenuli význam boja za ...

22.11.2021 11:11:02 Mesto Brezno

Pre deti, ktoré prišli na svet priskoro, sa aj Brezno rozsvietilo na purpurovo

Svetový deň predčasne narodených detí si pripomenuli aj v centre Horehronia. Mesto tak vyjadrilo spolupatričnosť a podporu rodinám malých ...

22.11.2021 11:09:52 Mesto Brezno

Veľké asfaltovanie v Brezne finišuje. Pokračovať bude na jar

Do tohtoročnej rozsiahlej obnovy miestnych komunikácií investovala breznianska radnica viac ako 700 tisíc eur. Rekonštrukciu niektorých ...

15.11.2021 11:45:43 Mesto Brezno

Nové zastávky zvýšili komfort a bezpečnosť cestujúcich

Jednoduché informačné tabule nahradili presklené prístrešky s praktickým sedením a zabezpečeným cestovným poriadkom.   Cieľom projektu, ...

15.11.2021 11:44:08 Mesto Brezno

Vyhliadková veža nad Breznom svieti. A to doslova

Nie náhodou sa rozhľadňa na Horných lazoch v krátkom čase zaradila medzi najvyhľadávanejšie turistické atrakcie regiónu. Výrazná stavba ...