Vitajte na Horehroní

Vitajte v Brezne

euro
fond podpora športu

Brány kostolov sa opäť otvorili. Veriaci však musia na bohoslužbách dodržiavať opatrenia

Zverejnené: 11.05.2020 14:50:44
obr: Brány kostolov sa opäť otvorili. Veriaci však musia na bohoslužbách dodržiavať opatrenia

Od 6. mája sa opäť môžu konať bohoslužby, a to za prísnych hygienických opatrení a s obmedzeným počtom ľudí. O konkrétnych pravidlách v Brezne porozprávali predstavitelia jednotlivých cirkví.

 

Za prísnych nariadení sa opäť môžu konať bohoslužby. Aké konkrétne opatrenia čakajú veriacich v breznianskych chrámoch?

 

Evanjelický farár Radim Pačmár: – V prvom rade chcem vyjadriť radosť z toho, že po dvoch mesiacoch sa môžeme opäť ako spoločenstvo stretnúť pri Božom slove, modlitbách a piesňach. Bohoslužby v našej cirkvi sa budú riadiť usmerneniami Zboru biskupov ECAV na Slovensku, ktoré sú zostavené na základe štátnych nariadení. Pri príchode na bohoslužby je veriacim na ruky aplikovaná dezinfekcia. Zároveň ich usmerňujeme na miesta, kam si sadnúť (ľudia pod 65 rokov sedia na chóre a ľudia nad 65 rokov na prízemí chrámu). Na chóre aj na prízemí chrámu sú označené lavice, v ktorých je možné sedieť, aby bol dodržaný 2-metrový odstup medzi jednotlivými ľuďmi. Zároveň sa musí dodržiavať 2-metrový odstup aj v rámci lavíc. Členovia jednej domácnosti môžu sedieť spolu bez odstupu. Povinná je ochrana tváre. Každý môže používať len svoj vlastný spevník. Do kostola nebudú vpustení ľudia, ktorí budú prejavovať známky akéhokoľvek respiračného ochorenia, alebo tí, ktorí majú nariadenú karanténu. Pri východe z chrámu sa nepodávajú ruky a tiež sa dodržiava odstup medzi vychádzajúcimi. Prví vychádzajú ľudia z prízemia a potom ľudia z chórov. Verím, že všetko príkladne a statočne zvládneme a že láska k Bohu a spoločenstvu nás bude viesť k zodpovednému správaniu.

 

Dekan rímskokatolíckej cirkvi Dušan Lukáč: – Sväté omše začali pre verejnosť už v stredu ráno 6. mája. Predchádzalo im zabezpečenie podrobných informácií pre veriacich a zabezpečenie interiéru kostola – vyznačenie miest, osadenie informačných tabúľ a služba pri vchode do kostola, ktorá zabezpečuje dezinfekciu rúk a usmerňovanie ľudí. Sväté omše v týždni sú ráno a večer. Po vyznačení miest zaisťujúcich stanovený odstup je počet veriacich v kostole najviac 45 mimo kňaza a asistencie. Ak by sa toto číslo prekročilo, je možné byť účastný na sv. omši aj pred bránou kostola, pretože vo vchode je aj ozvučenie. Na prijímanie je potom možnosť vstúpiť do vnútra a po prijímaní zas von. Tak sa dá so stanoveným odstupom 2 m vonku ešte navýšiť účastníkov o 10 až 15. V nedeľu ale sú sv. omše v exteriéri kostola Na bráničke, kde je možné zabezpečiť účasť väčšieho počtu ľudí. Omše budú vo zvyčajných časoch o 8.00, 9.15, 10.30 a 17.00. Pre starších sú pripravené aj lavice a stoličky.

 

Plánujete robiť individuálne bohoslužby pre seniorov?

 Radim Pačmár: – Keďže kapacita nášho kostola je veľká, priestor je možné dobre vetrať a pri priemernej návštevnosti nášho kostola je možné bezproblémové zabezpečenie rozostupov medzi jednotlivými veriacimi tak, aby všetci sedeli a cítili sa bezpečne. Samostatné bohoslužby pre seniorov neplánujeme.

 

Dušan Lukáč: – Seniorom sú odporúčané sv. omše v týždni ráno o 7.30 a v nedeľu prvá sv. omša o 8.00.

Ako ste spoločne s vašimi veriacimi prekonali obdobie izolácie?

 

Radim Pačmár: – Cirkev nie sú budovy, kostoly, a fary, ale spoločenstvo ľudí veriacich v Pána Ježiša Krista. A mať priame spoločenstvo nebolo možné. Spoločenstvo je to, čo asi všetkým veriacim z nášho zboru chýbalo najviac. S členmi nášho zboru som komunikoval osobne, telefonicky, mailami a práve absencia spoločenstva je to, čo spomínali najčastejšie. Vzájomne sme sa ale aspoň vďaka internetu a telefónom mohli počuť, vidieť, navzájom sa povzbudiť. Prostredníctvom sociálnej siete som počas celých sviatkov a nedieľ vysielal priamy prenos služieb Božích, na ktorých som bol ja a pani kantorka – čiže aj slovo Božie každú nedeľu znelo a dodávalo nám silu a nádej. Som vďačný, že tieto prenosy mali aj misijný charakter – oslovili mnoho ľudí aj mimo Brezna a tiež priniesli pár nových členov a priaznivcov nášho zboru z Brezna a okolia. Tým, ktorí nemajú internet, som roznášal kázne v tlačenej podobe. Teším sa, že sme toto náročné obdobie prežili a verím, že sa situácia bude zo dňa na deň ešte viac zlepšovať a že do podobnej situácie sa už nedostaneme. Musíme byť však naďalej zodpovední.

 

Dušan Lukáč: – Izoláciu, v ktorej sme boli, sme sa snažili zmierniť každodenným otvorením kostola ráno aj večer s vysluhovaním spovede a možnosťou svätého prijímania za dodržania stanovených hygienických opatrení. Tak isto sme zabezpečovali prenos svätých omší online cez internet. To pomohlo s mnohými ľuďmi udržiavať aspoň virtuálny kontakt. Bolo to dôležité pre zdieľanie informácií, povzbudenia a usmernenia. Je predpoklad, že aj túto fázu verejných omší s obmedzeniami počtov a prísnymi hygienickými opatreniami zvládneme dobre, nakoľko ľudia sú disciplinovaní a ohľaduplní a takisto je dosť ochotných dobrovoľníkov, ktorí nám všetko pomáhajú zabezpečiť.

 

Gréckokatolícky farár Ján Kovaľ pre redakciu poskytol usmernenie bratislavského eparchu vladyku Petra Rusnáka, z ktorého vyberáme: „Účasť na bohoslužbách nie je obmedzená vekom. Odporúčam, aby ste vo svojich farnostiach, ak je to možné, slávili jednu sv. liturgiu pre seniorov. Účasť na bohoslužbách je limitovaná počtom a veľkosťou chrámu, preto je dôležité, aby miesta v laviciach boli riadne označené pri zachovaní predpísanej vzdialenosti (1,5 – 2 m) a podobne, aby boli označené aj miesta na státie. Tí, ktorí z kapacitných dôvodov už nemôžu vstúpiť do chrámu, ak to priestor pred chrámom dovoľuje, môžu ho pri zachovaní rozostupov využiť, preto treba pamätať na vonkajšie ozvučenie. Potrebné je zabezpečiť dostatočné vetranie chrámu. Pravidelne treba dezinfikovať kľučky a kontaktné plochy. Kde sú v chrámoch sväteničky, nech aj naďalej sú bez svätenej vody a v laviciach nech nie sú spoločné liturgické texty, alebo knižky. Pri vchode do chrámu nech je dezinfekcia na ruky, aby si ich veriaci pri vstupe mohli dezinfikovať. Sväté prijímanie nech sa podáva nasledovným spôsobom: kňaz podá suchú premenenú čiastočku na ruku, v rade na sväté prijímanie nech veriaci takisto zachovávajú predpísané odstupy, veriaci pri bohoslužbách musia mať rúška na tvári.“

 

autor článku : Monika Dolňanová | foto : ilustračné


Novinkyviac

04.03.2024 11:03:17 Mesto Brezno

V Brezne monitorovali kvalitu ovzdušia. Čo ukázali výsledky?

Na námestí bola takmer pol roka umiestnená mobilná monitorovacia stanica. Ako ukázali prvé výsledky, Brezno má ...

26.02.2024 22:09:18 Mesto Brezno

Veľmi milá, pekná a usmiata pani Mária Medveďová z Brezna oslávila vzácne životné jubileum – sto rokov

Mária Medveďová z Brezna oslávila úctyhodných sto rokov. Chuť do života a takmer žiadne vrásky jej ...

23.02.2024 15:25:15 Mesto Brezno

O zelené bohatstvo mesta sa starajú už tri desaťročia

Vetrové kalamity, extrémne suchá, premnožený podkôrny hmyz. To je len zlomok problémov, s ktorými sa vo ...

23.02.2024 15:24:07 Mesto Brezno

V altánku pri soche uja Libiča pribudlo príjemné posedenie

Ujo Libič bol stelesnením dobra. Celý život zasvätil službe iným, bez úmyslu ukázať sa, či bez ...

23.02.2024 15:23:15 Kultúra a šport

Maestro Janko Siroma rozozvučal organ v evanjelickom kostole

V sobotu 17. februára sa v Brezne uskutočnil Pôstny organový recitál. Píšťaly druhého najväčšieho organu v ...

19.02.2024 10:38:14 Mesto Brezno

Na starom cintoríne rozširujú hrobové miesta

 V prvej etape výstavby na starom cintoríne pribudne štyridsať hrobových miest. S prácami by mali Technické ...

19.02.2024 10:37:27 Mesto Brezno

Technické služby sa popri iných činnostiach venujú aj oprave ciest

Od začiatku roka sa techničiari venujú aj oprave ciest a chodníkov. Začali na hlavných ťahoch, ktoré ...

19.02.2024 10:36:28 Kultúra a šport

V Brezne počas jarných prázdnin môžete s deťmi zavítať na športoviská alebo do kina

  V termíne od 19. do 25. februára si jarné prázdniny budú užívať aj deti v Brezne. ...

19.02.2024 10:34:08 Mesto Brezno

Na regionálnom združení miest a obcí Horehronia rezonovali témy zamerané na sociálnu oblasť

  V stredu 7. februára sa v hoteli Ďumbier uskutočnilo pracovné stretnutie členov Regionálneho združenia miest a obcí ...

15.02.2024 08:19:51 Mesto Brezno

Energia zo slnka už osvetľuje vnútrobloky aj v noci

V rámci rozsiahleho environmentálneho projektu, na ktorý Brezno získalo prostriedky z Nórskych grantov, vlani vo vybraných ...

14.02.2024 11:23:50 Mesto Brezno

V meste začali s opodstatneným výrubom drevín

Technické služby sa venujú aj orezávaniu a výrubu drevín v meste, ktorý realizujú na základe terénnych ...

14.02.2024 11:22:39 Kultúra a šport

Tradičné fašiangové oslavy v Brezne si opäť získali srdcia všetkých návštevníkov

Brezno žilo fašiangovou veselicou so všetkým, čo k tomu patrí. Spievalo sa, tancovalo, nechýbalo občerstvenie a ...

12.02.2024 08:04:08 Mesto Brezno

Novinkou na Ulici Boženy Němcovej je nové verejné osvetlenie

Vlani v lete mesto začalo s realizáciou výstavby prvej etapy Cyklodoprava v meste Brezno – Ulica ...

12.02.2024 08:02:11 Mesto Brezno

Študenti Strednej odbornej školy techniky a služieb si prevzali certifikáty o ukončení mobility Erasmus plus

Certifikáty pri príležitosti úspešného ukončenia vzdelávacej mobility Erasmus plus si študenti Strednej odbornej školy techniky a ...

01.02.2024 11:57:22 Kultúra a šport

Spravujú najvyššie položenú bežkársku trať na Slovensku. Len údržba ratraku ich stojí desaťtisíce eur

Lesné cesty v okolí horského sedla Čertovica sa v zime menia na raj pre bežkárov. Lesy ...