Vitajte na Horehroní

Vitajte v Brezne

euro
fond podpora športu

Arborétum Banisko získalo cenu Top projekt roka

Zverejnené: 12.11.2018 06:56:45
obr: Arborétum Banisko získalo cenu Top projekt roka

Záchrana historického sadu nad Breznom priniesla na jeseň hneď dvojitú úrodu. K čerstvému ovociu z ošetrených stromov totiž minulý týždeň pribudlo aj ocenenie za najlepší projekt v 12. ročníku celoslovenského grantového programu Zelené oázy.

 

Projekt obnovy ovocného sadu v Brezne realizovala nezisková organizácia Brezno pre občanov s finančnou podporou Nadácií Ekopolis a Slovnaft.

Dedičstvo predkov

Na začiatku bolo pár ľudí plných nadšenia, lásky k prírode a odhodlania zachrániť vzácne ovocné dreviny v sade nad Breznom, ktorý bol výsledkom dlhoročného snaženia učiteľov a žiakov niekdajšej roľníckej školy. Keďže hrozilo, že pôvodné odrody týchto stromov postupne vyhynú, aktivisti sa rozhodli konať. Aj keď spočiatku neboli veľkými optimistami, skúsili šťastie, a o to väčšia bola ich radosť, keď ich zámer vyšiel. Nadácia Ekopolis totiž dala šancu projektu Arborétum Banisko a sumou 2500 eur z grantového programu Zelené oázy podporila aktívnych Brezňanov v zachovaní dedičstva svojich predkov.

V sade, ktorý je obľúbeným miestom na oddych pre rodiny s deťmi, dôchodcov či pacientov neďalekej nemocnice, rastú historické druhy jabloní, hrušiek a sliviek, pričom niektoré majú aj viac ako sto rokov. „Oslovili sme arboristov a na naše veľké potešenie sme zistili, že väčšinu z nich je možné ošetriť a tým predĺžiť ich životnosť,“ uviedla riaditeľka neziskovej organizácie Brezno pre občanov Milada Medveďová. Grant umožnil začať s prácami, do ktorých sa okrem odborníkov na orez historických drevín zapojili aj miestni dobrovoľníci.

Stačila chuť nezištne pomáhať

Už v apríli tohto roka sa aktivistom s pomocou Technických služieb a Lesov mesta Brezno podarilo sad vyčistiť, odstrániť náletové dreviny a samozrejme pokosiť. „Intenzívne pomáhali dobrovoľníci, naši seniori z denného centra Prameň, ale individuálne prišli aj obyvatelia mesta a dokonca aj celé rodiny. Všetkých nás tam spojila nezištnosť, chuť pomôcť, chuť stretnúť nových ľudí a chuť niečo nové sa naučiť,“ popisuje priebeh projektu Milada Medveďová. Orez a ošetrenie vzácnych drevín totiž zverili do rúk odborníkov Ľudovíta Vašša a Michala Kuzmu s kolegami, ktorí svoju prácu ochotne spojili s autentickými ukážkami a besedou pre širokú verejnosť.

Nadácia Ekopolis sa hlási k vízii krajiny, v ktorej si ľudia uvedomujú svoju zodpovednosť za stav a vývoj prostredia, v ktorom žijú a preto konajú tak, aby aj budúce generácie mali kvalitný život. A práve tieto ciele sa dobrovoľníkom v Brezne podarilo naplniť. „Bez nich by sa náš opatrný a nesmelý nápad určite nepodarilo zmeniť na skutočnosť. Vďaka nim sa podarilo zachrániť vzácne odrody ovocných drevín a prinavrátiť historickému sadu Arborétum Banisko život,“ povedala riaditeľka breznianskej neziskovky.

Top projekt roka

Výnimočnosť projektu a občiansku aktivizáciu v Brezne si všimol aj vyhlasovateľ grantového programu, ktorý spomedzi  189 žiadateľov odporučil spolufinancovať 31 projektov v celkovej sume 69 600 eur. Za najlepší pritom označil práve ten brezniansky. „Nebolo jednoduché vybrať víťaza aktuálneho ročníka, ale nakoniec sme sa rozhodli oceniť projekt, o ktorom predpokladáme, že svojím prepojením ovocinárskej tradície a moderného životného štýlu a spoluprácou samosprávy a občanov bude trvalo udržateľným atraktívnym miestom pre aktívny oddych občanov Brezna a že bude inšpirovať aj iných,“ vyjadril sa programový manažér Nadácie Ekopolis Milan Hronec.

Nezisková organizácia Brezno pre občanov okrem ocenenia Top projekt roka zároveň získala finančnú odmenu v hodnote 1000 eur, ktorú využije na ďalší rozvoj sadu na Banisku. Práve tam po vyhlásení výsledkov viedli ďalšie kroky zástupcov oboch nadácií a miestnych dobrovoľníkov, aby tu spoločne so zamestnancami mestských lesov vysadili nové ovocné dreviny. „Tak ako my zberáme úrodu zo stromov, ktoré sme nesadili, tak aj vy sadíte stromy, z ktorých úrodu nebudete zberať vy. Ale o to dôležitejší je tento cezgeneračný presah. V Brezne sa úplne bytostne prejavuje krásna spolupráca medzi úradom, neziskovou organizáciou, dobrovoľníkmi a širokou verejnosťou, preto som presvedčený, že cena za najlepší projekt je v tých správnych rukách,“ uzavrel Milan Hronec.


Novinkyviac

06.06.2023 14:45:17 Kultúra a šport

Medzi deti prišli medvedík MiOli s kamarátmi či Dorotka z Fidorkova

    Pri príležitosti sviatku Medzinárodného dňa detí mesto  venovalo ratolestiam krásny darček. Ponúklo im hudobno-tanečné ...

06.06.2023 14:42:49 Kultúra a šport

Na folklórnu nôtu to roztočilo Šťastné detstvo

   V piatok popoludní námestie ožilo folklórom. Súboristi zo Šťastného detstva ponúkli nádherný program, v ktorom ukázali, ...

06.06.2023 14:41:48 Mesto Brezno

Námestie pre mladých

    V Brezne to poriadne žilo aj v piatok dopoludnia. Žiaci a študenti sedenie v školských laviciach vymenili ...

06.06.2023 14:41:14 Kultúra a šport

Po roku pódium opäť aspoň patrilo aj najlepším športovcom Brezna

    Životné príbehy a dosiahnuté výsledky športovcov sú  inšpiráciou pre najmenších, ktorí o svojej budúcej ...

06.06.2023 14:39:15 Kultúra a šport

Ďakovné listy si prevzali aj jubilujúce kultúrne telesá

    Za všetku radosť a potešenie, ktorú pravidelne rozdávajú, si zaslúžili aplauz pred zaplneným námestím aj ...

06.06.2023 14:38:25 Mesto Brezno

V evanjelickom kostole posvätili opravené zvony, svietniky a do života uviedli nový zborový erb

    Dni mesta oficiálne skončili v sobotu, na druhý deň ráno sa však konala veľká slávnosť ...

06.06.2023 14:37:33 Mesto Brezno

Na mestských oslavách privítali aj delegácie zo zahraničia

   Zástupcovia družobných miest patria k neodmysliteľnej súčasti Dní mesta, pretože im dodávajú medzinárodný význam a ...

06.06.2023 14:36:21 Mesto Brezno

Námestie praskalo vo švíkoch. Hrali Heľenine oči, Kali, Piešová, Ščamba a Čerešenky, Duchoňovci a Hammel

    Brezňania oslávili dni mesta tak, ako sa patrí. Na námestí to poriadne žilo hudbou, ...

29.05.2023 15:19:40 Mesto Brezno

Fontána v Margitinom parku je už spustená

  BREZNO. Fontány v meste sú nielen príjemnými estetickými prvkami, ktoré dotvárajú mestskú atmosféru, ale zároveň plnia ...

29.05.2023 15:19:03 Mesto Brezno

Niekto si dovolil odcudziť vysadené stromy

  BREZNO. Technické služby sa snažia skrášliť verejné priestranstvá intenzívnou výsadbou okrasných kvetov a drevín. Výsledný efekt ...

29.05.2023 15:17:07 Mesto Brezno

Mestský mládežnícky parlament opäť naberá na obrátkach a vracia sa do dobrých koľají

    Kolektív mladých ľudí sa spojil pre dobrú vec, radi trávia svoj voľný čas dobrovoľníckymi ...

29.05.2023 15:16:37 Mesto Brezno

Deň rodiny a školy na Mazorníkove

    Skvelý program, príjemná spoločnosť, kopec zábavy, ukážky výroby tradičných produktov či rôzne pochúťky – ...