Vitajte na Horehroní

Vitajte v Brezne

euro
fond podpora športu

Arborétum Banisko získalo cenu Top projekt roka

Zverejnené: 12.11.2018 06:56:45
obr: Arborétum Banisko získalo cenu Top projekt roka

Záchrana historického sadu nad Breznom priniesla na jeseň hneď dvojitú úrodu. K čerstvému ovociu z ošetrených stromov totiž minulý týždeň pribudlo aj ocenenie za najlepší projekt v 12. ročníku celoslovenského grantového programu Zelené oázy.

 

Projekt obnovy ovocného sadu v Brezne realizovala nezisková organizácia Brezno pre občanov s finančnou podporou Nadácií Ekopolis a Slovnaft.

Dedičstvo predkov

Na začiatku bolo pár ľudí plných nadšenia, lásky k prírode a odhodlania zachrániť vzácne ovocné dreviny v sade nad Breznom, ktorý bol výsledkom dlhoročného snaženia učiteľov a žiakov niekdajšej roľníckej školy. Keďže hrozilo, že pôvodné odrody týchto stromov postupne vyhynú, aktivisti sa rozhodli konať. Aj keď spočiatku neboli veľkými optimistami, skúsili šťastie, a o to väčšia bola ich radosť, keď ich zámer vyšiel. Nadácia Ekopolis totiž dala šancu projektu Arborétum Banisko a sumou 2500 eur z grantového programu Zelené oázy podporila aktívnych Brezňanov v zachovaní dedičstva svojich predkov.

V sade, ktorý je obľúbeným miestom na oddych pre rodiny s deťmi, dôchodcov či pacientov neďalekej nemocnice, rastú historické druhy jabloní, hrušiek a sliviek, pričom niektoré majú aj viac ako sto rokov. „Oslovili sme arboristov a na naše veľké potešenie sme zistili, že väčšinu z nich je možné ošetriť a tým predĺžiť ich životnosť,“ uviedla riaditeľka neziskovej organizácie Brezno pre občanov Milada Medveďová. Grant umožnil začať s prácami, do ktorých sa okrem odborníkov na orez historických drevín zapojili aj miestni dobrovoľníci.

Stačila chuť nezištne pomáhať

Už v apríli tohto roka sa aktivistom s pomocou Technických služieb a Lesov mesta Brezno podarilo sad vyčistiť, odstrániť náletové dreviny a samozrejme pokosiť. „Intenzívne pomáhali dobrovoľníci, naši seniori z denného centra Prameň, ale individuálne prišli aj obyvatelia mesta a dokonca aj celé rodiny. Všetkých nás tam spojila nezištnosť, chuť pomôcť, chuť stretnúť nových ľudí a chuť niečo nové sa naučiť,“ popisuje priebeh projektu Milada Medveďová. Orez a ošetrenie vzácnych drevín totiž zverili do rúk odborníkov Ľudovíta Vašša a Michala Kuzmu s kolegami, ktorí svoju prácu ochotne spojili s autentickými ukážkami a besedou pre širokú verejnosť.

Nadácia Ekopolis sa hlási k vízii krajiny, v ktorej si ľudia uvedomujú svoju zodpovednosť za stav a vývoj prostredia, v ktorom žijú a preto konajú tak, aby aj budúce generácie mali kvalitný život. A práve tieto ciele sa dobrovoľníkom v Brezne podarilo naplniť. „Bez nich by sa náš opatrný a nesmelý nápad určite nepodarilo zmeniť na skutočnosť. Vďaka nim sa podarilo zachrániť vzácne odrody ovocných drevín a prinavrátiť historickému sadu Arborétum Banisko život,“ povedala riaditeľka breznianskej neziskovky.

Top projekt roka

Výnimočnosť projektu a občiansku aktivizáciu v Brezne si všimol aj vyhlasovateľ grantového programu, ktorý spomedzi  189 žiadateľov odporučil spolufinancovať 31 projektov v celkovej sume 69 600 eur. Za najlepší pritom označil práve ten brezniansky. „Nebolo jednoduché vybrať víťaza aktuálneho ročníka, ale nakoniec sme sa rozhodli oceniť projekt, o ktorom predpokladáme, že svojím prepojením ovocinárskej tradície a moderného životného štýlu a spoluprácou samosprávy a občanov bude trvalo udržateľným atraktívnym miestom pre aktívny oddych občanov Brezna a že bude inšpirovať aj iných,“ vyjadril sa programový manažér Nadácie Ekopolis Milan Hronec.

Nezisková organizácia Brezno pre občanov okrem ocenenia Top projekt roka zároveň získala finančnú odmenu v hodnote 1000 eur, ktorú využije na ďalší rozvoj sadu na Banisku. Práve tam po vyhlásení výsledkov viedli ďalšie kroky zástupcov oboch nadácií a miestnych dobrovoľníkov, aby tu spoločne so zamestnancami mestských lesov vysadili nové ovocné dreviny. „Tak ako my zberáme úrodu zo stromov, ktoré sme nesadili, tak aj vy sadíte stromy, z ktorých úrodu nebudete zberať vy. Ale o to dôležitejší je tento cezgeneračný presah. V Brezne sa úplne bytostne prejavuje krásna spolupráca medzi úradom, neziskovou organizáciou, dobrovoľníkmi a širokou verejnosťou, preto som presvedčený, že cena za najlepší projekt je v tých správnych rukách,“ uzavrel Milan Hronec.


Novinkyviac

24.05.2024 15:34:47 Kultúra a šport

Zochovu divadelnú Revúcu si breznianski chalupkovci budú dobre pamätať

Chalupkovci z Brezna žnú jeden úspech za druhým.  V kategórii dospelých aj divadla mladých na Zochovej divadelnej ...

24.05.2024 15:33:42 Mesto Brezno

Na radnici zablahoželali jubilantom seniorom k ich sviatku

Primátor zablahoželal seniorom k vzácnym životným jubileám. Oslávencom vyjadril úctu a vďaku za ich plodné roky, doterajšiu činnosť ...

24.05.2024 15:31:50 Kultúra a šport

Na nábreží Hrona čoskoro pribudne nové multifunkčné ihrisko K Park

V modernom športovo-oddychovom areáli návštevníci nájdu lezeckú stenu, streetbalové ihrisko, pingpongový stôl, workoutovú zónu, ale aj ...

22.05.2024 09:58:52 Mesto Brezno

Brezno sa pustilo do komplexnej rekonštrukcie plavárne

Obnova a modernizácia krytej plavárne na Mazorníkove bude zároveň záchranou diela významného slovenského architekta Vladimíra Dedečka, ...

22.05.2024 09:53:45 Mesto Brezno

Deň matiek oslávili aj v Boženke

Druhá májová nedeľa tradične patrí všetkým mamám. Krásny sviatok materstva, obetavosti a lásky oslávili aj v ...

14.05.2024 15:40:18 Kultúra a šport

Do Bomburovej šable sa zapojilo viac ako osemdesiat autorov

Medzinárodná súťaž kresleného humoru a satiry má v Brezne dlhoročnú tradíciu. Už po dvadsiaty siedmy raz ...

13.05.2024 17:47:25 Mesto Brezno

Pri príležitosti Dňa matiek mesto pripravilo na námestí pestrý kultúrno-zábavný program

Za nekonečnú lásku, starostlivosť, obetavosť, trpezlivosť sa mamičkám poďakovali aj v Brezne. Mesto v sobotu pred ...

13.05.2024 17:46:27 Mesto Brezno

Deň víťazstva nad fašizmom si aj v Brezne pripomenuli spomienkovými oslavami

Brezno si pripomenulo ukončenie vojnových útrap. Uplynulý utorok patril spomienke na tých, ktorí v druhej svetovej ...

09.05.2024 10:47:54 Kultúra a šport

Vicemajsterka sveta v naturálnej kulturistike z roku 2016 Ivana Belková  sa opäť postavila na súťažné pódium

 Cvičenie a fitness sú pre Ivanu Belkovú z Brezna životným štýlom, preto pripraviť sa na súťaž ...

07.05.2024 14:35:23 Mesto Brezno

Na legendárnej Štefáničke spomínali na Milana Rastislava Štefánika

Ikonická chata na hrebeni Nízkych Tatier sa už po ôsmykrát stala cieľom turistického výstupu breznianskych stredoškolákov, ...

06.05.2024 14:09:02 Kultúra a šport

Futbalová udalosť roka v Brezne sa blíži

Nenechajte si ujsť jedinečnú príležitosť stretnúť sa s najväčšími legendami slovenského futbalu. Pri príležitosti 30. výročia ...

06.05.2024 14:07:13 Kultúra a šport

Festival dychových hudieb Mladé talenty opäť ukázal, že tento žáner je obľúbený nielen u staršej generácie

V Brezne zažili úžasnú atmosféru plnú hudby, tanca a zábavy. Ponúkol ju festival dychových hudieb Mladé ...

02.05.2024 08:24:38 Mesto Brezno

Mestská tržnica je otvorená

Rôzne druhy kvetov, byliniek, jarných priesad, zelenina aj ovocie. To všetko ponúka mestská tržnica, kde na ...

02.05.2024 08:20:35 Mesto Brezno

Technické služby opravili lavicu ponad železničné priecestie

Prioritou bolo vymeniť niekoľko poškodených drevených dosiek. Lavica uzavretá nebola, prechádzať po nej sa dalo s ...

26.04.2024 13:15:00 Kultúra a šport

Legendárny futbalový zápas prídu do Brezna osláviť aj bývalí slovenskí reprezentanti

V stredu 8. mája sa na breznianskom futbalovom štadióne bude vo veľkom spomínať na pamätné finále ...