Vitajte na Horehroní

Vitajte v Brezne

euro
fond podpora športu

Tajuplné bytosti alebo Kto po nociach chodí jeseň 2023

Zimný cyklus podujatia, ktoré spája zážitok a odborný výklad na tému poverových bytostí.

Tajuplné bytosti existovali v minulosti v predstavách ľudí ako možná súčasť života. Vyskytovali sa za určitých okolností, v určitom čase a mieste. Kto mohol, tak sa im snažil vyhýbať, prípadne robiť všetko preto, aby sa zamedzilo ich pôsobeniu. Takéto konkrétne udalosti nám zostali zachované prostredníctvom zozbieraných a spísaných rozprávaní.

Ak ste si práve povedali, že táto téma by vás zaujímala, Horehronské múzeum otvára opäť zimný cyklus podujatia, ktoré spája zážitok a odborný výklad na tému poverových bytostí. Práve s adventným obdobím sa spája najsilnejšia a asi aj najznámejšia predstava o možnom škodení zlých síl. Súvisí to priamo s predlžujúcou sa nocou, teda pomysleným víťazstvom zla nad dobrom.

Téma doslova ponúka rôzne podoby interpretácie s využitím viacerých umeleckých stvárnení a možnosťami realizácie. Na štandardnú výstavnú inštaláciu tradičného izbového interiéru bude použitých viac ako 120 zbierkových predmetov z etnologického fondu múzea. Ide o zbierkové predmety zo zbierok nábytku a drobného kuchynského inventára, ako aj odevné súčiastky a textil. Dominantou podujatia sú figuríny z dielne renomovaných výtvarníkov, ktoré stvárňujú vybrané poverové postavy. Sú v životnej veľkosti a zhmotňujú dané predstavy o bytostiach. Návštevníci budú mať možnosť vypočuť si niektoré poverové rozprávania, okrem toho sa im budú prihovárať aj samotné figuríny prostredníctvom špeciálnych smerových reproduktorov. Ale aby nezostalo len pri rečiach, podujatie bude interaktívne, návštevníci počas neho „priložia ruku k dielu“.

Príďte spoznať tajuplné bytosti z horehronských poverových rozprávaní. Nový cyklus bude v ponuke od 21. októbra do 25. novembra 2023. Mimoriadny termín je pripravený počas školských prázdnin, v utorok 31.10.2023.Pre verejnosť sú určené termíny každú sobotu o  15:00 hod. a 31.10. o 15:00 hod. a 17:00 hod.(rezervačný systém – https://www.zahoramizadolami.sk/rezervuj-si-zazitky/.)

V pracovných dňoch od 24.10. 2023 do 24.11.2023 sú vyhradené termíny pre školy, prípadne iné záujmové skupiny. Bližšie informácie nájdete na:

www.horehronskemuzeum.sk

facebooková stránka Horehronského múzea

alebo nás kontaktujte:

048/6112453

Horehronské múzeum pripravilo podujatie v spolupráci s oddelením kultúry Banskobystrického samosprávneho kraja, Krajskou organizáciou cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus a Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Región Horehronie. Projekt Tajuplné bytosti alebo Kto po nociach chodí je realizovaný aj vďaka finančnej podpore Banskobystrického samosprávneho kraja, z verejných zdrojov podporil podujatie Fond na podporu umenia a na prípravu projektu prispelo aj Mesto Brezno.