Vitajte na Horehroní

Vitajte v Brezne

euro
fond podpora športu

Mestský mládežnícky parlament opäť naberá na obrátkach a vracia sa do dobrých koľají

Zverejnené: 29.05.2023 15:17:07
obr: Mestský mládežnícky parlament opäť naberá na obrátkach a vracia sa do dobrých koľají

 

 

Kolektív mladých ľudí sa spojil pre dobrú vec, radi trávia svoj voľný čas dobrovoľníckymi aktivitami, ktoré môžu pomôcť v rozvoji kultúrneho života v meste. Viac o jeho fungovaní a činnosti nám porozprávali súčasní členovia.

 

Mestský mládežnícky parlament vznikol v roku 2000, s cieľom zaktivizovať mládež v meste, získať ich pre prácu v kultúre a zároveň vzbudiť záujem o veci verejné. Odvtedy prešiel zmenami, čo sa týka aj vedenia. Kto sa v súčasnosti zhostil jeho koordinovania?

– S myšlienkou obnovenia mládežníckeho parlamentu prišli v roku 2016 Daniel Stuhár a Slavomír Pôbiš, ktorí prebrali vedenie. Po tom, ako sme spoločne dokázali vybudovať pevnejšie základy, pravidlá fungovania či renomé v meste, naši vedúci nám nechali voľnú ruku. Činnosť v parlamente tak od roku 2019 vykonávame samostatne, bez oficiálneho vedúceho. Počas plánovania aktivít si jednoducho medzi sebou rozdelíme úlohy a spoločne pracujeme na dosiahnutí daného cieľa.

V akom zložení mladý kolektív pracuje?

 – V minulosti nás bolo omnoho viac, no veľa členov odišlo na vysoké či stredné školy do iných miest, a tak sa už parlamentu nestihli venovať. Momentálne je nás šesť, z toho traja študujú na Gymnáziu Jána Chalupku v Brezne, jeden na Konzervatóriu Jána Levoslava Belu v Banskej Bystrici a dve členky na vysokých školách v Banskej Bystrici. Na prijatí nových členov momentálne pracujeme aj spolu so Školskou radou. Dúfame preto, že sa náš počet opäť vráti do pôvodného stavu.

Od minulého roka máte k dispozícii vlastné priestory, ktoré vám mesto ponúklo v zrekonštruovanej Staničke. Ako sa vám darí v novej klubovni?

– Veľmi sa tešíme a ďakujeme mestu za krásne priestory na stretávanie sa či samotné akcie. Aj to je jeden z krokov, ktorý nám pomohol po dlhšej pauze obnoviť našu činnosť. Klubovňa je vybavená moderným zariadením, súčasťou je aj TV, kávovar či malá knižnica. Keďže počas covidu naša aktivita mierne upadla, opäť sa snažíme nájsť čas, vyhovujúci všetkým členom, ktorý využívame na plánovanie akcií, preberanie našich cieľov, ale tiež si radi posedíme pri káve. Stretávame sa minimálne dvakrát do mesiaca.

Organizujete aj rôzne aktivity pre verejnosť. Na ktoré sa môžeme tešiť najbližšie?

– Medzi známe a obľúbené akcie nášho parlamentu patrí Večierok pod hviezdami, ktorý sa tento rok uskutoční už piatykrát. Do aktivít sme zaradili sezónne pozeranie filmu, ktorý vždy odhlasujú diváci na našich sociálnych sieťach. Počas filmu sa môžu hostia ponúknuť malým občerstvením a spoločne s nami si užiť príjemnú atmosféru. Movie night tak získala veľký úspech a my túto akciu určite zaradíme do pravidelných aktivít parlamentu. Novinkou je vernisáž s názvom Mladí umelci, ktorá sa 20. mája konala po prvýkrát v našej réžii, a to v priestoroch našej Staničky. Prípravy boli náročné, ale výsledok stál za to. Oslovili sme mladých umelcov, ktorí by radi poskytli svoje výtvory, prípadne by prišli predviesť iný druh umenia. Zapojili sa umelecké školy, ako aj umelci, ktorí tvoria v rámci vlastnej iniciatívy. Veľké poďakovanie tak patrí všetkým zúčastneným!

Čo je na parlamente fascinujúce?

– Medzi rovesníkmi sa často stretávame s akýmsi odporom k dobrovoľníckej činnosti. Častokrát majú ľudia pocit, že za našu aktivitu nič nedostávame. No práve opak je pravdou. Parlament nám otvára veľa možností, prostredníctvom ktorých sa môžeme aktívne podieľať na práci v meste alebo samotnej práci s ľuďmi. Keďže práca s ľuďmi nás baví, radi tak trávime svoj voľný čas práve dobrovoľníckymi aktivitami v našom meste, ktoré môžu pomôcť v rozvoji kultúrneho života. Máme možnosť stretávať sa s rôznymi typmi osobností, ktoré nám vždy niečo odovzdajú. Tiež máme príležitosť dostať sa do pomyselného zákulisia mesta, čím získavame väčší rozhľad. A v neposlednom rade získavame obrovské množstvo skúseností, ktoré využijeme aj v našom budúcom povolaní.

Kde sa môžu prihlásiť záujemcovia, ktorí sa chcú stať súčasťou mládežníckeho parlamentu?

– Stačí, ak nás kontaktujú na sociálnych sieťach ako Facebook, Instagram či cez Gmail. Budeme veľmi radi, keď sa k nám pridajú. Hľadáme ľudí, ktorí sú aktívni, komunikatívni a majú množstvo nápadov. Následne ich pozveme na najbližšie stretnutie, kde sa porozprávame o bližších detailoch a prípadnom získaní členstva. Hlavne sa netreba báť.

MONIKA DOLŇANOVÁ    

 

FOTO: M. B.


Novinkyviac

16.04.2024 17:23:47 Mesto Brezno

Brezno sa prispôsobuje zmene klímy. Aktívne, systematicky a zodpovedne

Efektívnymi projektovými opatreniami za takmer jeden a pol milióna eur, ktoré sa Breznu podarilo zrealizovať v ...

15.04.2024 15:29:07 Mesto Brezno

Technické služby už začali s prvým jarným kosením, pri práci im pomáhajú aj stroje

Technické služby sa naplno venujú úprave zelene v meste a o niečo skôr, ako po minulé ...

15.04.2024 15:26:57 Mesto Brezno

Miestny klub Spoločnosti M. R. Štefánika v Brezne patrí medzi najaktívnejšie v rámci Slovenska

Členovia Miestneho klubu Spoločnosti Milana Rastislava Štefánika v Brezne sa stretli na jarnej členskej schôdzi. Súčasťou ...

09.04.2024 16:05:21 Kultúra a šport

Paľo Habera a skupina Team to v júni v breznianskej Aréne poriadne rozprúdia

Neskutočná energia, najväčšie hity, jedinečná atmosféra a fantastický výkon! To všetko môžete zažiť v Aréne 26. ...

09.04.2024 16:03:19 Mesto Brezno

Samosprávy regiónu Horehronie hodnotili vlaňajší rok

Dňa 25. marca sa uskutočnil snem Regionálneho združenia miest a obcí Horehronia na Táľoch. Primátor, starostovia ...

09.04.2024 16:01:41 Mesto Brezno

Od mája zaparkuje na Nálepkovej ulici viac vozidiel

Hneď po Veľkej noci sa Technické služby Brezno pustili do výstavby nových odstavných plôch. Celkovo 13 ...

08.04.2024 15:08:01 Mesto Brezno

V základných školách v Brezne slávnostne zapísali 215 budúcich prváčikov

Minulú stredu sa uskutočnil slávnostný zápis detí do prvého ročníka pre školský rok 2024/2025. Budúcich školákov ...

08.04.2024 15:06:57 Mesto Brezno

Novým prezidentom Slovenskej republiky bude Peter Pellegrini. Podporili ho aj na Horehroní

Rozhodujúce kolo volieb prezidenta Slovenskej republiky vyhral Peter Pellegrini so ziskom 53,12 percenta hlasov. Ivan Korčok ...

08.04.2024 15:05:00 Mesto Brezno

Novovybudovanou kompostárňou sa zmení systém separácie odpadov

Breznianska samospráva úspešne pokračuje vo výstavbe novej kompostárne s modernými technológiami. Práce ukončí v júni tohto roku. ...

02.04.2024 15:52:35 Mesto Brezno

Zo zasadnutia Mestského zastupiteľstva v Brezne

Poslanci vzali na vedomie úpravu dvoch všeobecne záväzných nariadení, okrem iného rokovali aj o návrhu na ...

02.04.2024 15:51:36 Mesto Brezno

Nová dotačná výzva má podporiť rozvoj občianskej vybavenosti a služieb v okrese Brezno

V posledný marcový štvrtok minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši spolu so štátnym tajomníkom ...

26.03.2024 15:42:49 Mesto Brezno

V historickom sade na Banisku sadili budúcnosť

Nadácia Ekopolis vo svojej jarnej výzve grantového programu Sadíme budúcnosť prerozdelila takmer 28 tisíc eur. Jedným ...

25.03.2024 15:13:42 Mesto Brezno

Na Ulici Hronská v Brezne asfaltovali cestu a chodník

V rámci skvalitnenia dopravnej infraštruktúry breznianska samospráva pokračuje v ďalšej oprave miestnych komunikácií. Minulý týždeň asfaltovali cestu ...

25.03.2024 15:12:53 Mesto Brezno

Do druhého kola prezidentských volieb v sobotu 6. apríla postupujú Ivan Korčok a Peter Pellegrini

V okrese Brezno k volebným urnám pristúpilo 49,41 % voličov, priamo v meste 48,60 %. Vyjadriť ...

18.03.2024 16:36:37 Mesto Brezno

V Bujakove historicky prvýkrát vyniesli Morenu

V miestnej časti Brezna - Bujakove po prvýkrát v histórii vítali jar starým slovanským zvykom. Deň ...