Vitajte na Horehroní

Vitajte v Brezne

euro
fond podpora športu

Brezňanom zanechal poklad. Na Banisku mu za to odhalili sochu

Zverejnené: 24.10.2022 14:24:47
obr: Brezňanom zanechal poklad. Na Banisku mu za to odhalili sochu

Voda je všetka zázračná, veď bez nej by nebol život. To sú slová výnimočného človeka, ktorý ten svoj zasvätil nezištnej práci v prospech iných. Aj po svojom odchode na večnosť však zostal tam, kde to mal najradšej. Pri svojich milovaných studničkách. Nezabudnuteľný ujo Libič.

 

V okolí Brezna našiel a obnovil tri desiatky prameňov, o ktoré sa príkladne staral takmer do svojich deväťdesiatych narodenín.

Voda nad zlato

V predposledný októbrový piatok zaznel z Baniska mohutný potlesk, ktorý smeroval do neba. Bol určený Štefanovi Libičovi, vzácnemu, múdremu a pracovitému človeku, ktorý Breznu zanechal bohatstvo, aké nemá žiadne iné mesto na Slovensku. Voda z tridsiatich studničiek, ktoré počas svojho života stihol vybudovať bez nároku na akúkoľvek odmenu či pochvalu, má dnes totiž cenu zlata. Dôkazom bolo uplynulé leto, kedy celú Európu vrátane Slovenska sužovali rekordné horúčavy a extrémne sucho.

Na počesť tohto výnimočného muža, ktorý si ctil prírodu a všetko živé v nej, dalo mesto zhotoviť drevenú sochu, ktorá má pripomínať jeho dielo nasledujúcim generáciám. „Ujo Libič už nie je medzi nami viac ako rok, ale nezabudli sme na neho. Na odkaze, ktorý nám zanechal, pracujeme ďalej. Realizujeme vodozádržné opatrenia, budujeme jazierka, hrádzky a funkčné vodné plochy, pretože chceme, aby voda v krajine zostala, zlepšovala klímu a tým aj život a zdravie nás všetkých,“ povedal pri tejto príležitosti primátor Tomáš Abel, ktorý nápad uctiť si patróna breznianskych studničiek inicioval.

Mapa všetkých prameňov

Autorom sochy uja Libiča je kalamenský rezbár Michal Trnovský, ktorý vytvoril aj drevené plastiky remeselníkov na námestí v Brezne. Zaujímavosťou je, že na zhotovenie jeho vernej podoby mu stačilo len zopár fotografií. Socha je umiestnená pri prameni sv. Štefana v altánku, ktorý nedávno vybudovali Lesy mesta Brezno. Technické služby k nej pridali informačné tabuľky s krátkym životopisom a mapou všetkých studničiek.

Novú drevorezbu za prítomnosti poslancov mestského zastupiteľstva a žiakov breznianskych základných škôl slávnostne odhalil primátor spolu s miestnym bylinkárom Vladimírom Libičom, ktorý prevzal pomyselnú štafetu starostlivosti o pramene od svojho predchodcu. Pomôcť udržať všetky studničky na žiaducej úrovni a pokračovať tak v úžasnom diele uja Libiča však môžeme my všetci. Stačí občas prečistiť žliabok a uvoľniť prietok od nánosov kalu, lístia či konárov, prípadne upraviť alebo doplniť kamene po obvode ktorejkoľvek z nich.

Pribudli stromčeky, kŕmidlá aj permoníci

Program v rekreačno-oddychovej zóne na Banisku pokračoval lesnou pedagogikou. Deti sa od zamestnancov mestských lesov dozvedeli viac o živote zvierat v obore a zároveň si pri príležitosti Medzinárodného dňa stromov vyskúšali sadenie mladých smrekov a borovíc. Na odrastenejšie stromy sa podarilo nainštalovať aj zopár nových kŕmidiel pre vtáčiky, ktoré si tam hneď našli niečo pod zobáčik.

Žiaci napokon navštívili historický ovocný sad, kde pribudli drevené sochy banských škriatkov z dielne Pavla Hajduka z Michalovej a rovnako nový infopanel s povesťou o permoníkovi Birgejovi, ktorá sa spája s históriu baníctva v Brezne. Málokto tento príbeh pozná, preto ho miestna samospráva chcela takýmto spôsobom priblížiť všetkým návštevníkom Baniska. Do budúcna tu navyše plánuje doplniť ďalšie zaujímavé prvky ako včelársky chodník, ktorý je už v realizácii, vodnú nádrž, na ktorú je spracovaný projekt, a rovnako aj výbeh pre psíkov.

 

autor: Eva Šipošová a foto: MB


Novinkyviac

06.06.2023 14:45:17 Kultúra a šport

Medzi deti prišli medvedík MiOli s kamarátmi či Dorotka z Fidorkova

    Pri príležitosti sviatku Medzinárodného dňa detí mesto  venovalo ratolestiam krásny darček. Ponúklo im hudobno-tanečné ...

06.06.2023 14:42:49 Kultúra a šport

Na folklórnu nôtu to roztočilo Šťastné detstvo

   V piatok popoludní námestie ožilo folklórom. Súboristi zo Šťastného detstva ponúkli nádherný program, v ktorom ukázali, ...

06.06.2023 14:41:48 Mesto Brezno

Námestie pre mladých

    V Brezne to poriadne žilo aj v piatok dopoludnia. Žiaci a študenti sedenie v školských laviciach vymenili ...

06.06.2023 14:41:14 Kultúra a šport

Po roku pódium opäť aspoň patrilo aj najlepším športovcom Brezna

    Životné príbehy a dosiahnuté výsledky športovcov sú  inšpiráciou pre najmenších, ktorí o svojej budúcej ...

06.06.2023 14:39:15 Kultúra a šport

Ďakovné listy si prevzali aj jubilujúce kultúrne telesá

    Za všetku radosť a potešenie, ktorú pravidelne rozdávajú, si zaslúžili aplauz pred zaplneným námestím aj ...

06.06.2023 14:38:25 Mesto Brezno

V evanjelickom kostole posvätili opravené zvony, svietniky a do života uviedli nový zborový erb

    Dni mesta oficiálne skončili v sobotu, na druhý deň ráno sa však konala veľká slávnosť ...

06.06.2023 14:37:33 Mesto Brezno

Na mestských oslavách privítali aj delegácie zo zahraničia

   Zástupcovia družobných miest patria k neodmysliteľnej súčasti Dní mesta, pretože im dodávajú medzinárodný význam a ...

06.06.2023 14:36:21 Mesto Brezno

Námestie praskalo vo švíkoch. Hrali Heľenine oči, Kali, Piešová, Ščamba a Čerešenky, Duchoňovci a Hammel

    Brezňania oslávili dni mesta tak, ako sa patrí. Na námestí to poriadne žilo hudbou, ...

29.05.2023 15:19:40 Mesto Brezno

Fontána v Margitinom parku je už spustená

  BREZNO. Fontány v meste sú nielen príjemnými estetickými prvkami, ktoré dotvárajú mestskú atmosféru, ale zároveň plnia ...

29.05.2023 15:19:03 Mesto Brezno

Niekto si dovolil odcudziť vysadené stromy

  BREZNO. Technické služby sa snažia skrášliť verejné priestranstvá intenzívnou výsadbou okrasných kvetov a drevín. Výsledný efekt ...

29.05.2023 15:17:07 Mesto Brezno

Mestský mládežnícky parlament opäť naberá na obrátkach a vracia sa do dobrých koľají

    Kolektív mladých ľudí sa spojil pre dobrú vec, radi trávia svoj voľný čas dobrovoľníckymi ...

29.05.2023 15:16:37 Mesto Brezno

Deň rodiny a školy na Mazorníkove

    Skvelý program, príjemná spoločnosť, kopec zábavy, ukážky výroby tradičných produktov či rôzne pochúťky – ...